Polska"Trzeba zachęcić młodych do posiadania dzieci"

"Trzeba zachęcić młodych do posiadania dzieci"

Wyższe zasiłki rodzinne, niższe podatki dla
rodzin wychowujących dzieci i dłuższe urlopy macierzyńskie to
niektóre z inicjatyw rządowych, które mają zachęcić młodych do
posiadania dzieci.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska zaprezentowała w Senacie informację rządu na temat polityki prorodzinnej.

Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że Polska jest w "ostatnim momencie", kiedy trzeba przekonać młodych ludzi do posiadania dzieci i stworzyć im do tego warunki. Jeżeli ten moment przegapimy, to za piętnaście, dwadzieścia lat będziemy bardzo dojrzałym społeczeństwem, na które nie będzie miał kto pracować - powiedziała wiceminister.

Wśród działań, które mają zachęcić do posiadania dzieci, wymieniła m.in. wydłużenie urlopów macierzyńskich, podwyższenie od 1 września kwot zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych, dodatków związanych z edukacją dzieci oraz dla rodzin wielodzietnych.

Wiceminister zaznaczyła, że rodziny wielodzietne są obecnie w najtrudniejszej sytuacji. Jak poinformowała, 40% z nich żyje na skraju ubóstwa. Dlatego - tłumaczyła Kluzik-Rostkowska - ostatnia rewaloryzacja świadczeń rodzinnych została tak skonstruowana, aby najwięcej skorzystały na niej właśnie rodziny wielodzietne(dodatek z tytułu wychowywania dziecka w takiej rodzinie wzrośnie od 1 września o 60%).

Kluzik-Rostkowska zaapelowała do senatorów, by "przemyśleli" zapowiadany przez niektóre partie projekt stworzenia specjalnych okresów ochronnych dla kobiet, które wracają do pracy po urlopach macierzyńskich. Jej zdaniem, wprowadzenie okresów ochronnych spowodowałoby tylko jeszcze większe zamknięcie rynku pracy dla kobiet.

Wśród innych działań rządu z zakresu polityki prorodzinnej Kluzik- Rostkowska wymieniła prace nad poprawą egzekucji świadczeń alimentacyjnych, w tym pilotażowy program, który na podstawie obserwacji dziesięciu gmin ma pokazać, gdzie leżą przyczyny niskiej ściągalności alimentów. Wiceminister zapewniła, że rząd popiera obywatelski projekt ustawy przywracającej Fundusz Alimentacyjny.

Przypomniała też, że na początku roku jej resort przygotował projekt ulg rodzinnych w podatku dochodowym; nad projektem pracuje obecnie Ministerstwo Finansów.

Jako jeden z priorytetów w swojej działalności Kluzik-Rostkowska wskazała ponadto likwidację dużych, instytucjonalnych domów dziecka na rzecz różnorodnych form rodzin zastępczych. Przypomniała też, że do likwidacji takich placówek do końca 2006 r. zobowiązuje m.in. rozporządzenie ministra pracy.

Kluzik-Rostkowska poinformowała, że została już zawarta umowa z TVP, w ramach której 23 września ruszy duża kampania medialna mająca na celu stworzenie pozytywnego nastroju wokół rodzicielstwa zastępczego.

Senatorowie pytali ponadto, dlaczego resort nie wykorzystuje radia i telewizji do promocji pozytywnego wizerunku rodzin wielodzietnych. W odpowiedzi wiceminister zapewniła, że będzie rozmawiać o tym z prezesem TVP.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)