Trwa ładowanie...

Trybunał w Hadze wydał wyrok ws. Rosji

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny. MTS odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji.

Trybunał w Hadze wydał wyrok ws. Rosji Trybunał w Hadze wydał wyrok ws. Rosji Fot: Frank van Beek, www.icj-cij.org
d1tid5r

Ogłoszenie decyzji MTS w sprawie dotyczącej zarzutów ludobójstwa na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa rozpoczęło się o godz. 16:00 w Pałacu Pokoju w Hadze. Strona rosyjska nie była obecna na odczytaniu orzeczenia.

Sędziowie z Rosji i Chin przeciw

- Niepojawienie się jednej ze stron nie może stanowić przeszkody do wskazania tymczasowych środków — uzasadniała przewodnicząca trybunału, amerykańska sędzia Joan E. Donoghue.

d1tid5r

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze uznał, że atak Rosji na Ukrainę był nielegalny i wydał nakaz natychmiastowego wstrzymania inwazji. Postanowienie przyjęto głosami 13 do dwóch — przeciw był wiceprzewodniczący MTS sędzia Kirill Gevorgian z Rosji oraz sędzia Xue Hanqin z Chin.

Jak czytamy w orzeczeniu opublikowanym na stronie MTS Federacja Rosyjska "niezwłocznie zawiesza rozpoczęte 24 lutego 2022 r. operacje wojskowe na terytorium Ukrainy" oraz zapewnia, aby wszelkie wojskowe lub nieregularne jednostki zbrojne, które mogą być przez nią kierowane lub wspierane, a także wszelkie organizacje i osoby, które mogą podlegać jej kontroli lub kierowaniu, "nie podejmowały kroków w celu prowadzenia działań wojennych".

Trzeci punkt sędziowie przyjęli jednogłośnie. Zobowiązuje on obie strony do "powstrzymania się od wszelkich działań, które mogłyby zaostrzyć lub przedłużyć spór toczący się przed Sądem, lub utrudnić jego rozstrzygnięcie".

d1tid5r

Zełenski: zignorowanie nakazu jeszcze bardziej izoluje Rosję

"Ukraina odniosła całkowite zwycięstwo w sprawie przeciwko Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości" - napisał tuż po ogłoszeniu orzeczenia prezydent Wołodymyr Zełenski. "MTS nakazał natychmiastowe powstrzymanie inwazji. Postanowienie jest wiążące na mocy prawa międzynarodowego. Rosja musi natychmiast zastosować się do tego. Zignorowanie nakazu jeszcze bardziej izoluje Rosję" - napisał prezydent Ukrainy.

Dokument w tej sprawie został złożony przez rząd w Kijowie 26 lutego na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Z wniosku wynika, iż strona ukraińska uważa rosyjskie oskarżenia o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie, które posłużyło Putinowi jako pretekst do ataku, za fałszywe i domaga się "pilnego" nakazania Rosji wstrzymania inwazji. Jak informowały wcześniej media, Rosja odmówiła stawienia się w zeszłym tygodniu na przesłuchaniach.

MTS jest głównym organem sądowym Organizacji Narodów Zjednoczonych i powstał w celu rozstrzygania sporów między państwami. Jego wyroki są wiążące i nie podlegają odwołaniu.

Białoruś nie chce walczyć za Rosję? "Zbuntowany naród"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1tid5r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1tid5r
Więcej tematów