Trybunał UE odmraża aktywa Saudyjczyka podejrzanego o terroryzm
Unijny Trybunał Sprawiedliwości
unieważnił w środę zamrożenie aktywów saudyjskiego biznesmena i
organizacji charytatywnej z siedzibą w Szwecji, podejrzanych o
finansowanie terrorystycznej Al-Kaidy - informuje Associated Press.
Środowe orzeczenie obala decyzję unijnego Sądu Pierwszej Instancji z 2005 roku, oddalającą apel Jasina al-Kadiego i organizacji Al-Barakaat International Foundation, dotyczący uwolnienia aktywów, zamrożonych przez UE w 2001 roku zgodnie z wytyczną ONZ w sprawie walki z terroryzmem.
We wrześniu 2005 roku Sąd Pierwszej Instancji Unii Europejskiej odrzucił skargę trzech urodzonych w Somalii obywateli Szwecji i jednego Saudyjczyka, których konta zostały zamrożone przez UE w związku z podejrzeniem o związki z terroryzmem. Był to pierwszy wyrok unijnego trybunału w sprawie walki z terroryzmem.
Czterej skarżący znaleźli się na unijnej liście osób podejrzanych o związki z terroryzmem i wspieranie Al-Kaidy. Twierdząc, że nie mają nic wspólnego z Osamą bin Ladenem, żądali odblokowania swoich kont. Podkreślili, że fundacja, jaką prowadzi jeden z nich, ma cele czysto charytatywne i nie służy - jak podejrzewały władze - finansowaniu terrorystów.
Sąd uznał wtedy, że Unia Europejska, choć nie jest członkiem ONZ, ma obowiązek wywiązywać się z nałożonych przez tę organizację zadań, w tym wypadku - przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu, nawet jeśli ogranicza to w pewnym stopniu swobody obywatelskie. W opinii sądu UE postąpiła słusznie, podporządkowując się rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1999 roku o walce z terroryzmem i przejmując oenzetowską listę osób podejrzanych o terroryzm.
Agencja Associated Press pisze, że decyzja unijnego Trybunału Sprawiedliwości "podaje w wątpliwość międzynarodowe wysiłki w walce z terroryzmem, szczególnie z Al-Kaidą".