Trwa ładowanie...
djx0n85

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. drukarza i LGBT

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. przepisu, na podstawie którego ukarano drukarza, który nie chciał wydrukować roll-upu dla Fundacji LGBT. Uznano go za niekonstytucyjny. Mężczyzna stwierdził, że nie chce przyczyniać się do promocji tego typu ruchów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łódzki drukarz został skazany, bo nie chciał wydrukować roll-upu dla klienta
Łódzki drukarz został skazany, bo nie chciał wydrukować roll-upu dla klienta (Archiwum)
djx0n85

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis Kodeksu wykroczeń, który przewiduje karanie za umyślną - bez uzasadnionej przyczyny - odmowę świadczenia usług, jest niekonstytucyjny.

We wniosku do TK zaskarżony został art. 138, który przewiduje, że "kto, zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny".

"Odmawiam wykonania roll-upu z otrzymanej grafiki. Nie przyczyniamy się do promocji ruchów LGBT naszą pracą" - mail o takiej treści otrzymała od łódzkiego drukarza Fundacja LGBT Business Forum w Warszawie.

djx0n85

Drukarz nie chciał przygotować roll-upu ze względu na światopogląd

Mężczyzna odmówił zaakceptowania projektu, który przesłano mu do wykonania. Organizacja poczuła się tym urażona. Stwierdziła, że mężczyzna złamał prawo i podała go do sądu.

Drukarz przegrał. Sąd uznał, że nie mógł odmówić klientowi ze względu na swoje przekonania.

djx0n85

Kontrowersyjna sprawa drukarza. Ziobro zainterweniował

Wtedy minister sprawiedliwości stwierdził, że skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Wyraził nadzieję, że zostanie rozpatrzona na korzyść mężczyzny.

- Jeśli się tak nie stanie, będę dążył do wyeliminowania przepisu, który stał się podstawą wydania wyroku - powiedział Zbigniew Ziobro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djx0n85

Podziel się opinią

Share

djx0n85

djx0n85
Więcej tematów