PolskaTrybunał Konstytucyjny wszczyna postępowanie ws. odszkodowań od Niemiec. "To niezwykle ważna sprawa"

Trybunał Konstytucyjny wszczyna postępowanie ws. odszkodowań od Niemiec. "To niezwykle ważna sprawa"

Z wpisu posła PiS-u Arkadiusza Mularczyka na Twitterze wynika, że wniosek grupy posłów do Trybunału Konstytucyjnego o wszczęcie postępowania ws. uzyskiwania odszkodowań wojennych został błyskawicznie rozpatrzony i sprawie nadano urzędowy bieg. - Myślę, że Trybunały Konstytucyjne czy Sądy Najwyższe innych krajów, będą z uwagą śledzić to, co będzie się działo w tej sprawie w naszym kraju - powiedział poseł.

Trybunał Konstytucyjny wszczyna postępowanie ws. odszkodowań od Niemiec. "To niezwykle ważna sprawa"
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński
Magdalena Nałęcz-Marczyk

"Zostałem dziś poinformowany, że na skutek wniosku grupy posłów zostało wszczęte postępowanie przed TK do sygn. akt K 12/17." - napisał na Twitterze Arkadiusz Mularczyk. Sprawa, w związku z którą do TK wnioskowała grupa posłów, dotyczy zbadania zgodności z konstytucją zapisów kodeksu postępowania cywilnego, które uniemożliwiają składanie pozwów przeciwko obcym państwom odpowiedzialnym m.in. za zbrodnie wojenne.

- Sprawa nabiera urzędowego biegu. Wniosek trafi do Sejmu, do prokuratora generalnego i być może do innych instytucji, do których TK uzna za stosowne przesłać wniosek - powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl Mularczyk.

Zdaniem posła rozprawa dotycząca tej sprawy może ruszyć nawet w ciągu kilku miesięcy. - Polska jest największym krajem regionu i w pewnym sensie wyznacza pewne standardy i trendy. Myślę, że Trybunały Konstytucyjne czy Sądy Najwyższe innych krajów, będą z uwagą śledzić to, co będzie się działo w tej sprawie w naszym kraju - zapewnił Mularczyk.

Niemcy zniszczyli stolicę podczas wojny. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu

Jak podkreśla, jest to "niezwykle ważna sprawa". - Zwróćmy uwagę na definicję tych pojęć ludobójstwa, zbrodni wojennych czy zbrodni przeciwko ludzkości. To szeroka gama praw, które podlegałyby rozpoznaniu - dodaje.

Sprawy były umarzane. Może być inaczej

Poseł Mularczyk we wrześniu Sejm powołał zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce. Ostatnio do Biura Analiz Sejmowych wpłynął wniosek o wykonanie kolejnej ekspertyzy prawno-historycznej w tej sprawie. Arkadiusz Mularczyk chce, aby eksperci ocenili legalność władz PRL w okresie, gdy powstało oświadczenie o zrzeczeniu się reparacji.

Jego zdaniem "dotychczasowa interpretacja w orzecznictwie dwóch zaskarżonych przepisów postępowania cywilnego - 1103.7 pkt 2 kpc i 1113 kpc - prowadziła do tego, że postępowania przeciwko Niemcom, które dotyczyły odszkodowania za takie zbrodnie, były przez polskie sądy umarzane z uwagi na immunitet jurysdykcyjny państwa obcego".

Niemcy nie są jednak chętni do ponownego rozpatrywania sprawy odszkodowań wojennych. Z opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia są bezzasadne. Spór o zadośćuczynienie za zniszczenia dokonane przez hitlerowskie Niemcy był jedną z głównych spraw w stosunkach polsko-niemieckich zarówno podczas poprzednich rządów PiS, jak i wcześniej, w przed akcesją Polski do Unii Europejskiej.

- Ta sprawa pojawiła się ze szczególną siłą na początku XXI w., kiedy ziomkostwa niemieckie i Powiernictwo Pruskie wysunęły roszczenia wobec Polski za mienie utracone przez Niemców wysiedlonych po II wojnie światowej. To sprowokowało reakcję strony polskiej, która w odwecie zaczęła domagać się odszkodowań wojennych - mówi w rozmowie z WP prof. Andrzej Sakson z Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?

Jak dodaje uczony, obie strony dokonały wówczas wyliczeń poniesionych strat. Ziomkostwa wyliczyły swoje na 428 miliardów marek, zaś Polska wyliczyła całkowite straty w II wojnie światowej na 1 bilion dolarów, natomiast ze strony Niemiec ok. 500 miliardów marek. Z kolei dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, bazując na obliczeniach PRL-owskiego Biura Odszkodowań Wojennych z 1947 roku, szacuje je na blisko 850 miliardów dolarów.

Źródło: wpolityce.pl, WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (557)