Trwa ładowanie...
d34ftlh
03-07-2006 16:35

Trybunał Konstytucyjny ws. emerytur mundurowych

Emeryci mundurowi, którzy otrzymywali
świadczenie w niepełnym wymiarze i przed 1999 rokiem prowadzili
działalność gospodarczą nie mogą doliczyć tej działalności, tak by
otrzymać wyższe świadczenie - wynika z orzeczenia Trybunału
Konstytucyjnego.

d34ftlh
d34ftlh

Trybunał uznał, że przepisy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej są zgodne z konstytucją.

Trybunał rozpatrzył skargę byłego milicjanta, Pawła K. Po odejściu ze służby prowadził on działalność gospodarczą od 1989 do 1996 roku. W tym czasie dobrowolnie odprowadzał składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

W 2001 roku, po ukończeniu 55. roku życia zwrócił się do ministerstwa spraw wewnętrznych o ustalenie prawa do emerytury w wysokości 75% podstawy wymiaru w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ministerstwo nie uwzględniło jego wniosku. Paweł K. złożył odwołanie do Sądu Okręgowego, a kiedy wydana decyzja okazała się dla niego niekorzystna - do Sądu Apelacyjnego, który podtrzymał wyrok sądu I instancji.

d34ftlh

W skardze do Trybunału Paweł K. podnosił, że zgodnie z przepisami ustawy, regulującej emerytury dla mundurowych z 1994 roku przysługiwało mu prawo do wliczenia tego okresu przy ustalaniu prawa do emerytury. Natomiast nowelizacja tej ustawy z 2000 roku prawo to mu odebrała.

Trybunał nie podzielił tej argumentacji. W wydanym orzeczeniu zwrócił uwagę, że decydując się na rozpoczęcie działalności gospodarczej, Paweł K. powinien brać pod uwagę fakt, iż obowiązujące wówczas przepisy (ustawa regulująca kwestie zaopatrzenia emerytalnego mundurowych z 1959 roku) stanowiły, że przy ustalaniu wysokości emerytury mundurowej wliczany był tylko stosunek pracy, a nie działalność gospodarcza.

Taką sytuację prawną utrzymała ustawa, regulująca emerytury dla mundurowych z 1994 roku. Możliwość wliczenia działalności gospodarczej nie istniała, nawet jeżeli odprowadzane były dobrowolnie składki na ubezpieczenie emerytalne.

W trakcie rozprawy podnoszono także, że w przypadku, gdy emeryt, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, osiągał wysokie dochody jego emerytura mogła być częściowo zawieszana. Takiej możliwości nie było w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

d34ftlh

Trybunał zwrócił uwagę, że dopiero kwestionowana nowelizacja z 2000 roku umożliwiła emerytom mundurowym wliczanie do wysługi lat także okresu, kiedy prowadzili oni działalność gospodarczą i odprowadzali składki na ubezpieczenie emerytalne.

Ale taka możliwość - jak zaznaczył Trybunał - istnieje dopiero od 1999 roku. Tymczasem skarżący zakończył prowadzenie działalności gospodarczej w 1996 roku, a więc te przepisy go nie dotyczą. Trybunał uznał, że kwestionowany przepis nie narusza zasady sprawiedliwości społecznej, równości i prawa do zabezpieczenia społecznego.

d34ftlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34ftlh
Więcej tematów