Trybunał Konstytucyjny. Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz, Elżbieta Chojna-Duch kandydatami PiS na sędziów
Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz oraz Elżbieta Chojna-Duch - to trójka kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Informację przekazał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.
3 grudnia upływa kadencja 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.
- W piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch - przekazał szef klubu PiS. - To są osoby bardzo kompetentne, doświadczone i zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości. Z pewnym zdziwieniem patrzymy na to, że opozycja nikogo nie zgłosiła na sędziów TK – widocznie nie mają takich osób - dodał Ryszard Terlecki.
Wicemarszałek Sejmu dodał, że Prawo i Sprawiedliwość "poważnie podchodzi do tych kandydatur i Trybunału". - To nie jest upolitycznienie, do Trybunału Konstytucyjnego zawsze trafili ludzie z politycznym powiązaniem - przekonywał w Sejmie Terlecki.
Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji. Sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybiera Sejm bezwzględną większością głosów. Prezesa TK wybiera się na 6 lat - od grudnia 2016 prezesem Trybunału jest Julia Przyłębska.
WP próbowała skontaktować się z prof. Krystyną Pawłowicz. Odmówiła komentarza.
Trybunał Kostytucyjny. Kim są nominaci Prawa i Sprawiedliwości?
Krystyna Pawłowicz to posłanka Prawa i Sprawiedliwości. W tegorocznych wyborach nie ubiegała się o reelekcję, jednak zapowiedziała dziennikarzom, że dam im jeszcze "popalić". W ubiegłej kadencji parlamentu była znana z ostrej krytyki Rzecznika Praw Obywatelskich oraz obrony reformy systemu sprawiedliwości przeprowadzonej przez PiS.
Z kolei Stanisław Piotrowicz to były prokurator oraz były poseł. Podczas stanu wojennego był autorem aktu oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji Antoniemu Pikulowi, oskarżonemu o kolportaż wydawnictw drugiego obiegu.
W jesiennych wyborach nie udało mu się wywalczyć poselskiego mandatu. W ubiegłej kadencji przewodniczył sejmowej komisji sprawiedliwości. - Ludzie zdecydowali. Czas skorzystać z uprawnień emerytalnych - przyznał Wirtualnej Polsce Stanisław Piotrowicz.
Elżbieta Chojna-Duch jest doktorem habilitowanym nauk prawnych oraz nauczycielem akademicki. W przeszłości była wiceministrem finansów, m.in. w czasach rządów PO-PSL.
Przypomnijmy: Trybunał Konstytucyjny wydaje m.in. opinie o zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją RP. Członkowie TK - zgodnie z Ustawą Zasadniczą - nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej "nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".
Trybunał Konstytucyjny. Są pierwsze komentarze
"W związku z wystawieniem przez PIS mojej kandydatury na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zawieszam swą aktywność na TT. Wszystkim,którzy tu ze mną wymieniali poglądy dziękuję. Wiele się tu nauczyłam. Naszą Ojczyzną jest Polska" - skomentowała Krystyna Pawłowicz.
"Kandydatury K. Pawłowicz i S. Piotrowicza są działaniem mającym pokazać Polakom, że za ochronę ich praw konstytucyjnych, które narusza PiS, będą odpowiadać najbardziej aktywni politycznie funkcjonariusze PiS. Linia partii będzie więc w pełni realizowana we wszystkich władzach" - napisał na Twitterze prof. Marcin Matczak.
"Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz kandydatami PiS-u na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Za mało opozycja zajmowała się samą sobą po wyborach? To teraz zajmie się tymi kandydaturami. Kolejny raz okazuje się, że z wielkich zapowiedzi systemowych zmian, zostały personalia" - skomentował dziennikarz WP Marcin Makowski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl