Trwają prawybory we Wrześni
O godz. 8.00 rozpoczęły się we
Wrześni (Wielkopolska) prawybory parlamentarne i prezydenckie,
zorganizowane przez miejscowy samorząd. Czynnych jest 26 lokali
wyborczych.
18.09.2005 | aktual.: 18.09.2005 13:44
Udział w prawyborach zgłosiły 22 komitety wyborcze. Nie ma wśród nich PiS oraz LPR, dla których poglądy mieszkańców Wrześni są niereprezentatywne wobec wyników krajowych.
Obie partie zakazały użycia swoich nazw i symboli ich komitetów wyborczych na kartach do głosowania. Organizatorzy imprezy, uwzględniając stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie, zgodne z wolą obu komitetów, zdecydowali że wyborcy otrzymują karty bez nazw komitetów. Jest na nich jedynie pytanie "na który z zarejestrowanych i obwieszczonych przez PKW komitetów chcesz zagłosować w najbliższych wyborach" i wpisują na karcie numer wybranego przez siebie komitetu wyborczego.
Prezentacja programów komitetów wyborczych i polityków rozpoczęła się we Wrześni już w sobotę. W centrum miasta, na rynku i w pobliskim parku, pod kolorowymi parasolami i namiotami komitety wyborcze, biorące udział we wrzesińskich prawyborach, rozdawały mieszkańcom ulotki i gadżety, reklamujące ich kandydatów.
Wielkie banery mają we Wrześni kandydaci na prezydenta: Henryka Bochniarz wsparta przez wizerunek Tadeusza Mazowieckiego, Donald Tusk, Andrzej Lepper, a także - mimo rezygnacji z kandydowania - Włodzimierz Cimoszewicz.
Pierwsze prawybory parlamentarne odbyły się we Wrześni w 1993 r., a prawybory prezydenckie w 1995 r. W ówczesnych prawyborach parlamentarnych, tak samo jak w wyborach krajowych, wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej przed Unią Demokratyczną i Unią Pracy. Wyniki tych prawyborów i wyborów krajowych były zbieżne do siódmego miejsca włącznie. Z kolei dwa lata później, w prawyborach prezydenckich we Wrześni, tak jak w wyborach krajowych, wygrał Aleksander Kwaśniewski przed Lechem Wałęsą.
Niedzielne prawybory nadzoruje Centralna Komisja Wyborcza, której przewodniczy prof. Marek Szewczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Głosowanie odbywa się według zasad ordynacji prawyborczej. Udział w prawyborach może wziąć ponad 33 tys. uprawnionych mieszkańców miasta i okolicznych wsi. Lokale wyborcze będą czynne do godz. 18.00. Dwie godziny później mają być ogłoszone wyniki głosowań.