PolskaTrwa spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Victorem Orbanem

Trwa spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z Victorem Orbanem

• Rozmowa odbywa się w Budapeszcie
• Ma dotyczyć m.in. przyszłości UE po Brexicie i współpracy PiS z partią Fidesz

09.08.2016 | aktual.: 09.08.2016 15:12

W Budapeszcie trwa spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier, szefem partii Fidesz Viktorem Orbanem. Poinformował o tym Ryszard Terlecki - szef klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz wicemarszałek Sejmu, który również pojechał do stolicy Węgier.

W Budapeszcie są też marszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz szef Komitetu Wykonawczego PiS i wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Jak mówi Terlecki, spotkanie ma charakter roboczy, polityczny i partyjny, i jest to rewizyta. W styczniu premier Węgier odwiedził Niedzicę i tam spotkał się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Joachim Brudziński napisał na Twitterze, że dzisiejsze rozmowy Jarosława Kaczyńskiego i Viktora Orbana dotyczą między innymi sytuacji w Unii Europejskiej po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Wspólnoty oraz kryzysu imigracyjnego.

Polscy i węgierscy politycy, po spotkaniu w parlamencie, wsiedli na statek pływający po Dunaju, gdzie kontynuują rozmowy. Mają one dotyczyć przyszłości UE po Brexicie i współpracy PiS z partią Fidesz.

W drugiej połowie lipca w Warszawie odbyło się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, na którym ustalono, że V4 we wrześniu na szczycie UE w Bratysławie złoży wspólną propozycję dotyczącą reformy Unii. Na przełomie sierpnia i września, ma dojść do spotkania V4 w Krynicy, które ma posłużyć wypracowaniu ostatecznych propozycji. Polska w lipcu objęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May pod koniec lipca spotkała się w Warszawie z premier Beatą Szydło. Szefowe rządów zgodziły się wówczas, że po Brexicie sytuacja obywateli UE mieszkających na Wyspach będzie uregulowana na zasadzie wzajemności, będzie ona dokładnie taka jak Brytyjczyków mieszkających w Unii.

16 września w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt unijny bez udziału Wielkiej Brytanii poświęcony strategii UE na przyszłość.

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem przez kraj UE. Dla May, która kieruje brytyjskim rządem od 13 lipca, jednym z głównych zadań jest negocjacja z państwami UE warunków i terminu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, a także ukształtowanie na nowo relacji Londynu ze Wspólnotą już po Brexicie.

Źródło artykułu:PAP
brexitwęgryue
Zobacz także
Komentarze (123)