WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Trwa protest francuskich studentów

Francuscy studenci kontynuowali trwające od czwartku blokady i strajki wyższych uczelni w ramach protestu przeciwko nowej ustawie o pierwszej umowie o pracę dla młodzieży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Liczba blokowanych szkół wyższych wzrosła z ośmiu do jedenastu - poinformowało Ministerstwo Edukacji. Na 26 innych uniwersytetach trwają akcje protestacyjne.

Premier Dominique de Villepin odwołał z powodu protestów swój udział we wtorek we francusko-niemieckiej Radzie Ministrów w Berlinie.

Ustawa, przyjęta ostatecznie w zeszły czwartek przez francuski parlament, pozwala na zatrudnianie młodych osób (18-26 lat) z dwuletnim okresem próbnym, podczas którego pracodawca może zwolnić pracownika bez podawania przyczyn.

WP

Protesty przeciwko ustawie trwają od kilku tygodni. W miniony wtorek ponad milion osób wyszło na ulice francuskich miast, by protestować przeciwko temu rozwiązaniu, dzięki któremu rząd zamierza zredukować bezrobocie.

Zdaniem protestujących, ustawa zwiększy jednak zagrożenie utratą pracy wśród młodych, którzy powinni mieć takie same prawa pracownicze jak wszyscy. Według sondaży, ponad 60 proc. Francuzów jest przeciwnych tej reformie.

Na wtorek i czwartek studenci zapowiedzieli nasilenie protestu. Na sobotę zaplanowano wspólne akcje ze związkami zawodowymi.

Paryska Sorbona, z której policja w sobotę usunęła siłą okupujących ją studentów, w poniedziałek była zamknięta i otoczona przez policjantów. Ma być zamknięta przez cały tydzień.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP