Trwa 16. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Jesteśmy dzisiaj na Helu i tu rozpoczynamy 16. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - powiedział Jurek Owsiak, który po godz. 9 z okrętu Marynarki Wojennej przepłynął motorówką na plażę i powitał mieszkańców.
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gra-orkiestra-6038645758207105g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/gra-orkiestra-6038645758207105g )
Gra Orkiestra
###Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/tak-grala-orkiestra-rok-temu-6038683663147649g ) [
]( http://wiadomosci.wp.pl/tak-grala-orkiestra-rok-temu-6038683663147649g )
Wolontariusze WOŚP wyszli na ulice
Tegoroczny Finał prowadzony będzie z kilku miejsc w całej Polsce. Z Helu Owsiak uda się do Gdańska, Wrocławia, Krakowa i Warszawy, gdzie przed Pałacem Kultury i Nauki o godz. 20 odbędzie się tradycyjne już "światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni.
Gramy nie tylko w Polsce, gramy też na całym świecie. 1700 sztabów, czyli o 200 więcej niż w ubiegłym roku - powiedział Owsiak. Przypomniał, że pieniądze zebrane w tym roku zostaną przeznaczone na ratowanie zdrowia i życia dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi.
Od rana w niedzielę wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) kwestują na ulicach polskich miast. Zaopatrzeni w oznakowane puszki oraz identyfikatory zbierają pieniądze na dzieci z problemami laryngologicznymi. Hasło tegorocznej akcji to: "Finał z głową". Przez cały dzień w kwestach ma uczestniczyć ponad 120 tys. wolontariuszy.
Do udziału w imprezie zgłosiło się ok. 1,7 tys. sztabów w kraju oraz 34 z zagranicy, m.in. w Afganistanie (baza polskiego kontyngentu wojskowego w Sharanie), Anglii, Arabii Saudyjskiej, Iraku (baza polskich wojsk w Diwanii), Irlandii, Kanadzie, Niemczech i USA.
Nad spokojnym przebiegiem kwest czuwa kilkanaście tys. policjantów wspieranych przez kilkuset żandarmów wojskowych. Funkcjonariusze kontrolują czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec różnego rodzaju oszustwom.
Jak podczas poprzednich finałów, policjanci będą tam, gdzie zbierane są pieniądze; będą też czuwać nad bezpieczeństwem osób uczestniczących w zorganizowanych z tej okazji imprezach - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
Pierwszy raz WOŚP zagrała 3 stycznia 1993 r. Zbierano wówczas pieniądze na pomoc dzieciom z chorobami serca. W czasie kolejnych edycji - każda poświęcona była innemu celowi związanemu z chorymi dziećmi - zbierano fundusze m.in. na zakup sprzętu dla klinik onkologicznych; ratowanie dzieci z chorobami serca; ratowanie życia noworodków; ratowanie życia dzieci z chorobami nerek; zakup sprzętu diagnostycznego w neonatologii (leczenie noworodków i wcześniaków) i pediatrii.
Podczas ostatniego finału w 2007 roku na konto fundacji WOŚP wpłynęło ponad 30 mln zł.