Trwa ładowanie...
d49xhat

Trump przekroczył granicę. Pierwszy urzędujący prezydent USA w Korei Płn.

Bardzo dobre spotkanie i zapowiedź współpracy w najbliższych tygodniach – tak rozmowy z przywódcą Korei Północnej relacjonował prezydent USA. Donald Trump potwierdził też zaproszenie do Waszyngtonu Kim Dzong Una.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent USA i przywódca Korei Płn. na granicy obu Korei
Prezydent USA i przywódca Korei Płn. na granicy obu Korei (East News, Fot: AFP)
d49xhat

- Zapytałem, czy chce do nas przyjechać. Odpowiedział, że wszystko w swoim czasie. Byłoby strasznie głupio, gdyby Kim nie odpowiedział, media nie zostawiłyby na mnie suchej nitki. Tym bardziej dziękuję – mówił Trump.

Według relacji mediów koreańskich, przywódca Stanów Zjednoczonych również otrzymał zaproszenie do stolicy Korei Północnej.

d49xhat

Prezydent dodał, że oba kraje nie spieszą się, również w z umowami handlowymi. - Złe umowy zawierają ci, którzy się spieszą. My tego nie robimy - mówił Trump na konferencji po spotkaniu na granicy obu Korei.

Donald Trump wielokrotnie określił swoje spotkanie z Kim Dzong Unem jako "bardzo dobre". Nie krył zadowolenia, że rozmowy trwały dłużej niż kilka minut. Prezydent USA podziękował wszystkim, którzy w tak krótkim czasie zorganizowali spotkanie. – Wiem, jak wiele wysiłku musieli w to włożyć. Nie mieli na to zbyt wiele czasu. Ale udało się. To była historyczna chwila – mówił.

Donald Trump jako pierwszy w historii urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych przekroczył granicę północnokoreańską. – Uścisnęliśmy sobie dłonie przy linii demarkacyjnej. W pewnej chwili zapytałem, czy Kim chce, bym przekroczył granicę, on odpowiedział, że będzie zaszczycony - mówił dziennikarzom.

Donald Trump jako pierwszy urzędujący prezydent USA przekroczył granicę Korei Płn. East News
Podziel się
d49xhat

Na spotkaniu obu polityków padły deklaracje wzajemnej współpracy. – Nie podpisaliśmy żadnego dokumentu, ale w najbliższych tygodniach zespoły: amerykański i północnokoreański, będą intensywnie pracować – zapewnił Trump.

Na czele ekspertów USA ma stanąć Steve. Trump wymienił kilka razy imię swojego współpracownika. Prawdopodobnie chodzi o Steve'a Goldsteina, podsekretarza stanu ds. dyplomacji publicznej i spraw publicznych. – Jestem pewny, że Steve pokieruje wszystkim tak, jak należy. I efekty będą dobre - zapewnił Trump.

Donald Trump skomentował też swoje spotkanie z północnokoreańskim wodzem w Hanoi. – Dla mnie to był sukces, wbrew temu co pisały media. Przecież udało nam się podtrzymać wzajemne relacje – stwierdził.

Lutowy szczyt obu przywódców zakończył się brakiem porozumienia ws. denuklearyzacji Korei. Wielu komentatorów oczekiwało, że rozmowy przybliżą oba kraje do porozumienia w tej sprawie.

d49xhat

Zdaniem Donalda Trumpa jego administracja znacznie lepiej radzi sobie w kontaktach z Pjongjangiem, niż administracja Baracka Obamy. – Uważam, że historia oceni ich działania. To, że mieliśmy tak dużo testów jądrowych w czasie ostatnich prawie 3 lat o czymś świadczy. Ostatnie przeprowadzono kiedy urzędował Obama – przypomniał Donald Trump.

- Oczywiście nie chcę, żeby sankcje trwały, ale jeszcze je utrzymujemy. Być może sytuacja zmieni się w czasie negocjacji i wtedy pomyślimy też o sankcjach. Jesteśmy na dobrej drodze, to był znakomity dzień – zakończył wypowiedź prezydent Stanów Zjednoczonych.

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się w niedzielę. Na miejsce krótkiej rozmowy wyznaczono wieś Panmundżom.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49xhat

Zobacz także: Kwaśniewski przestrzega PSL. Kosiniak-Kamysz odpowiada byłemu prezydentowi

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d49xhat

d49xhat
d49xhat
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów