WP

Trump o zestrzeleniu amerykańskiego drona przez Iran: ogromny błąd

Jest reakcja Donalda Trumpa na zestrzelenie przez Iran amerykańskiego drona. Według prezydenta USA, Iran popełnił "ogromny błąd".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dron MQ-4C Triton
Dron MQ-4C Triton (PAP)
WP

Według Gwardii Rewolucyjnych bezzałogowa maszyna wywiadowcza została zestrzelona rakietą ziemia powietrze nad terytorium Iranu. Zdaniem irańskiej agencji prasowej IRNA był to dron "szpiegowski" RQ-4 Global Hawk.

Z kolei strona amerykańska przekonuje, że żadne maszyny należące do Stanów Zjednoczonych nie latały nad Iranem. Według nich do incydentu miało dojść nad wodami międzynarodowymi w Cieśninie Ormuz.

Najprawdopodobniej zestrzeloną maszyną był nowy, wywiadowczy dron MQ-4c Triton służący do kontrolowania wielkich obszarów morskich z pułapu ponad 15 km. Koszt takiej maszyny szacowany jest na ok. 180 mln dolarów.

WP

Zobacz także: Zamieszanie po wpisie o Tusku. Minister rządu PiS się tłumaczy

Do sprawy odniósł się prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump napisał na Twitterze: "Iran popełnił ogromny błąd". Z kolei rzecznik Centralnego Dowództwa sił USA, kapitan marynarki wojennej Bill Urban nazwał incydent "niesprowokowanym atakiem" ze strony Teheranu.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP