RegionalneTrójmiastoW Gdyni przebadają wszystkich pierwszoklasistów. Kolejna edycja programu "PoZdro"

W Gdyni przebadają wszystkich pierwszoklasistów. Kolejna edycja programu "PoZdro"

Dwa tysiące gdyńskich gimnazjalistów zostanie przebadanych w ramach kolejnej edycji programu "PoZdro". Lekarze sprawdzą ich ogólny stan zdrowia oraz ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

W Gdyni przebadają wszystkich pierwszoklasistów. Kolejna edycja programu "PoZdro"
Źródło zdjęć: © Fotolia
Tomasz Gdaniec

- Badania są bezpłatne, nieinwazyjne i realizowane na terenie szkoły ucznia. Wystarczy jedynie zgoda opiekuna. Są one niezwykle ważne, jak się okazuje nie tylko w kontekście walki z otyłością u dzieci. Podczas badań przesiewowych odbywających się w ramach zeszłorocznej edycji, u jednego z chłopców wykryta została poważna wada serca. Dlatego tym bardziej zachęcamy rodziców do udziału w projekcie - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. edukacji i zdrowia.

Projekt "PoZdro" składa się z trzech elementów. Pierwszy to przesiewowe badania uczniów. Drugi to działalność edukacyjna w szkołach. W ramach ostatniego z nich bezpłatną dwuletnią opieką indywidualną obejmowani są uczniowie o podwyższonym stopniu ryzyka. Dodatkowo dla rodzin objętych opieką, organizowane są specjalne warsztaty edukacyjne.

- Polskie dzieci należą obecnie do najszybciej tyjących w Europie. Należy pamiętać, że otyłe dziecko to zwykle otyły dorosły w przyszłości. Ale nie jest to tylko problem estetyczny, ponieważ nadmierna masa ciała powoduje rozwój takich schorzeń jak choroby układu krążenia, cukrzyca, kamica żółciowa, niektóre nowotwory, zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe oraz depresje – ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską Hanna Stolińska- Fiedorowicz, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

Program w Gdyni jest realizowany od trzech lat. Wyniki przeprowadzonych do tej pory badań są niepokojące. Wynika z nich, że blisko 15 proc. przebadanych uczniów znalazło się w grupie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. U prawie 22 proc. występuje nadwaga i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze stwierdzono u 14,2 proc., a słabą wydolność fizyczną zanotowano 61,2 proc. uczniów. Gdynia jest drugim miastem w Polsce po Gdańsku, gdzie wprowadzono kompleksowe badania uczniów na tak dużą skalę. Stolica województwa pomorskiego wprowadziła przesiewowe badania 6-latków w 2011 roku.

"PoZdro!" jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)