Trwa ładowanie...

W Gdyni polecą samoloty domowej produkcji. 5. Konkurs Lotów Red Bull

Tłok na gdyńskim niebie. W najbliższą niedzielę odbędzie się 5. Konkurs Lotów Red Bull. Do rywalizacji zgłosili się konstruktorzy 40 latających maszyn. Machiny domowej produkcji startować będą ze specjalnie przygotowanej rampy. Ich popisy oceniać będą Felix Baumgartner oraz Adam Małysz.

W Gdyni polecą samoloty domowej produkcji. 5. Konkurs Lotów Red BullŹródło: WP, fot: Konrad Żelazowski
d103yjy
d103yjy

Do konkursu zgłosiło się 700 konstruktorów. Jednak po ostrej selekcji do konkursu lotów „na byle czym” wybrano 40 najlepszych maszyn domowej produkcji. 15 z nich to gdyńskie konstrukcje. Startujący zawodnicy będą oceniani przez jury w skład, którego wchodzą m.in. Adam Małysz - specjalista od dalekich lotów oraz Felix Baumgartner – jako pierwszy spadochroniarz na świecie skoczył ze stratosfery (prawie 39 km nad ziemią).

Na ostateczną ocenę poza długością lotu wpływ będą mieć kreatywność konstrukcji oraz wrażenie artystyczne. Dlatego wielu uczestników tworzy bardzo fantazyjne konstrukcje, np. latające naleśniki, domy, pterodaktyle, bociany, a nawet kampery ze skrzydłami. Pierwsze tego typu zawody odbyły się w Wiedniu w 1992 roku. Na całym świeci odbyło się już ponad 100 edycji. Każda z nich przyciągnęła ok. 300 tys. obserwatorów.

Konkurs to nie tylko dobra zabawa. To również konkretne zmiany w organizacji ruchu. d godz. 05.00 rano w sobotę 15 sierpnia do 6.00 rano w poniedziałek 17 sierpnia, dla pojazdów zamknięty będzie dostęp do Alei Jana Pawła II. W dniach 15 i 16 sierpnia, Aleja Jana Pawła II zostanie objęta zakazem zatrzymywania po prawej stronie obydwu jezdni. W niedzielę na ul. K. Borchardta (od skrzyżowania ze Skwerem Kościuszki do ul. Armii Krajowej) oraz ul. Armii Krajowej (od ul. Borchardta w stronę ul. Świętojańskiej) wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. Jednokierunkowe odcinki dróg zostaną udostępnione dla ruchu dwukierunkowego po zakończeniu imprezy.

Konkursowe loty uświetnią występy grupy akrobacji lotniczej The Flying Bulls Aerobatics Team, a także pokaz akrobacji śmigłowcowej w wykonaniu Siegfrieda "Blacky'ego" Schwarz

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d103yjy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d103yjy
Więcej tematów