W Gdańsku rozpocznie się wielki zlot żaglowców
Cztery dni festiwalowe, 13 żaglowców i 34 różne wydarzenia. Tak w liczbach przedstawia się rozpoczynający się w czwartek 19 Baltic Sail. Historyczne jednostki znowu zacumują na Motławie. Gdańszczanie zaś po raz kolejny będą świadkami rosyjsko-szwedzkiego pojedynku.
- To już 19. Baltic Sail. Gdańsk po raz 19 postawił na organizację wspaniałej imprezy zarówno dla gdańszczan, mieszkańców całego Trójmiasta i turystów, którzy nas w tym czasie odwiedzą – mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Kusznierewicz, komandor zlotu. I dodał – głównym punktem programu są oczywiście żaglowce, ale będzie też aspekt muzyczny. Na wodzie odbywa się także część sportowa – regaty Nord Cup.
Na Targu Rybnym ponownie stanie scena, która będzie gościć zespoły szantowe w ramach festiwalu Szanty pod Żurawiem. Znajdą się wśród nich także zespoły zagraniczne, w tym zespół „Havanares” z Barcelony. Jest to atrakcja, która niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W piątkowy i sobotni wieczór, kiedy na scenie prezentują się muzycy, cały Targ Rybny wypełnia się słuchaczami, którzy oklaskują występy do późnego wieczora. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.
- Po raz czwarty Długie Pobrzeże, Targ Rybny oraz plac przy ul. Rycerskiej zamienią się w Gdańsk z XVIII wieku W tym roku przypomnimy wydarzenia z lat 1741 - 1743, kiedy to toczyła się wojna rosyjsko-szwedzka, a okręty obydwu stron ścierały się na redzie Gdańska - mówi Krzysztof Kucharski, kaper Gdański.
Częścią wydarzenia będzie „Epokowy Jarmark” – wyjątkowe miejsce, gdzie będzie można zakupić wyroby dawnych rzemieślników, a także spróbować potraw, którymi raczyli się mieszkańcy Gdańska 300 lat temu.
- Co roku przychodzimy z dziećmi oglądać żaglowce i walczące ze sobą grupy rekonstrukcyjne. Bardzo fajna impreza. Dobrze, że miasto nie odwraca się od swoich morskich korzeni – mówi Wirtualnej Polsce Piotr Pałasz, mieszkaniec Gdańska.
Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez miasta regionu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez niemiecki port Rostok w 1991 roku. Celem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do porozumienia należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście.