Pomorskie. Trójmiasto drugie w rankingu potencjału inwestycyjnego w Polsce
Trójmiasto zajęło drugą pozycję w trzeciej edycja rankingu przygotowanego na podstawie badania Business Environment Assessment Study (BEAS). Na drugim miejscu ex aequo z Trójmiastem uplasował się Poznań. Wygrała Warszawa.
08.09.2021 13:36
Trójmiasto znalazło się na podium z wynikiem 7,1 w 10-stopniowej skali pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Na podstawie rankingu sporządzono dokument "Potencjał inwestycyjny Trójmiasta". Zestawienie wygrała Warszawa.
Gdańsk, Gdynia i Sopot zaliczyły spadek o 0,3 punktu
W badaniu brano pod uwagę siedem kategorii takich jak: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Względem poprzedniego badania przeprowadzonego w 2019 roku Gdańsk, Gdynia i Sopot odnotowało lekki spadek o 0,3 punktu.
Trójmiasto otrzymało najwyższe noty za kategorie:
- Miejsce do życia - 7,8/10,
- potencjał edukacyjny 7,7/10,
- infrastruktura 7,6/10.
"Trójmiasto utrzymuje wysoką pozycję w rankingu, to nie zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch lat. Pandemia COVID-19 też nie osłabiła pozycji aglomeracji. W dalszym ciągu nasi respondenci bardzo cenią Trójmiasto za takie czynniki jak lokalizacja, infrastruktura oraz potencjały ludzki i edukacyjny. Na przykład coraz więcej jest osób chętnych do pracy i przeprowadzki do Trójmiasta z zagranicy i to nie tylko z naszych krajów sąsiednich, ale państw bardziej odległych, takich jak Włochy, Hiszpania czy Grecja" - powiedział Artur Skiba, prezes zarządu spółki Antal, która wraz z firmami Cushman&Wakefield oraz Vastint, sporządziła BEAS.
Czym Trójmiasto zachęca inwestorów?
Całe województwo pomorskie odpowiada za 13 procent wartości z całości inwestycji zagranicznych w Polsce. Trójmiasto jest zatem atrakcyjnym miejscem do inwestowania. W naszym regionie działa prawie 3,8 tysiąca firm z udziałem obcego kapitału. Najważniejszym czynnikiem, który sprowadza inwestorów do Gdańska, Gdyni czy Sopotu, jest infrastruktura.
Względem zestawienia z 2019 roku infrastruktura na terenie Trójmiasta została oceniona wyżej o 0,2 punktu do poziomu 7,6 w dziesięciostopniowej skali.
Badanie BAES przeprowadzono wśród szefów ponad 800 firm w siedmiu największych miastach i ośrodkach w Polsce.