Trwa ładowanie...

Sopot. Pikieta w obronie uwięzionych na Białorusi Polaków

O godzinie 18 na placu Przyjaciół Sopotu odbędzie się pikieta w sprawie uwolnienia więzionych od pięciu miesięcy Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi i Andrzeja Poczobuta, działacza ZPB.

 Andżelika Borys, SK:, , fot. AKPA
Andżelika Borys, SK:, , fot. AKPA Źródło: AKPA
d2vajtt
d2vajtt

W środę 25 sierpnia minie dokładnie piąty miesiąc od czasu uwięzienia polskich działaczy na Białorusi. Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi postanowił w piątą miesięcznicę uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta zorganizować akcje protestacyjne w różnych miastach Polski, w tym w Sopocie.

Andżelika Borys i Andrzej Poczobut

Przetrzymywani od pięciu miesięcy Andżelika Borys i Andrzej Poczobut usłyszeli absurdalne zarzuty "podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym" oraz "rehabilitacji nazizmu". Reżim Aleksandra Łukaszenki od lat walczy ze Związkiem Polaków na Białorusi. Grozi im do 12 lat więzienia.

Razem z nimi w tej samej sprawie aresztowano jeszcze dwie aktywistki ZPB: Irenę Biernacką, która będzie obecna na dzisiejszym spotkaniu, Marię Tiszkowską oraz szefową polskiej szkoły w Brześciu Annę Paniszewę.

Polska nie ma obowiązku wobec uchodźców na granicy? Wiceszef MSZ: To Białoruś powinna udzielić im ochrony

Działacze Związku Polaków na Białorusi w Polsce

Wielu działaczy ZPB znajduje się w tym momencie poza granicami Białorusi. Ze strachu o własne życie i zdrowie, jak i swoich rodzin, zdecydowali się na emigrację. Będą oni obecni na dzisiejszej demonstracji nie tylko w Sopocie, ale i we wszystkich innych miastach, w których żyją represjonowani przez reżim mieszkańcy Białorusi.

d2vajtt

Białorusini w Gdańsku

W poniedziałek 9 sierpnia bieżącego roku odbył się w Gdańsku marsz w pierwszą rocznicę sfałszowanych przez Aleksandra Łukaszenkę wyborów prezydenckich na Białorusi. Na marszu obecna była prezydent Gdańska Aleskandra Dulkiewicz, a także prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vajtt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vajtt
Więcej tematów