RegionalneTrójmiastoObchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Mija 39 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych
Źródło zdjęć: © East News
Arkadiusz Jastrzębski

W Gdańsku obchody 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, organizowane przez samorząd, poświęcone są zwycięskiemu strajkowi z 1980 r. Głównym punktem obchodów będzie marsz z wielką flagą Polski ulicami miasta, a także symboliczne przejście otwartą Bramą nr 2 dawnej Stoczni Gdańskiej. Zaplanowano również debatę w Europejskim Centrum Solidarności i wręczenie Medali Wdzięczności.

Do Gdańska przyjechali także polscy samorządowcy z całego kraju, którzy podpiszą w ECS 21 tez samorządowych. To symboliczne nawiązanie do historycznych 21 postulatów strajkujących stoczniowców w 1980 r.

Szczecińskie obchody odbędą się w samo południe. Przed główną bramą Stoczni Szczecińskiej zostanie odmówiona modlitwa Anioł Pański. Działacze opozycji demokratycznej otrzymają Krzyże Wolności i Solidarności.

Porozumienia Sierpniowe

8 sierpnia 1980, pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego, działaczkę antykomunistyczną Annę Walentynowicz dyscyplinarnie zwolniono z pracy w Stoczni Gdańskiej. To doprowadziło do wywołała 14 sierpnia strajku, w czasie którego powstał NSZZ "Solidarność".

Porozumienia podpisano w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. Zawarcie porozumień przez władze PRL z komitetami strajkowymi (także w Szczecinie, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej) oraz powstanie Solidarności stało się jednocześnie początkiem przemian 1989 r.: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

porozumienia sierpniowesolidarnośćGdańsk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (175)