RegionalneTrójmiastoMieszkanka gminy pod Słupskiem zgłosiła protest w sprawie unieważnienia wyborów na wójta

Mieszkanka gminy pod Słupskiem zgłosiła protest w sprawie unieważnienia wyborów na wójta

Do Sądu Okręgowego w Słupsku wpłynął protest mieszkanki gminy Nowa Wieś Lęborska w sprawie przedterminowych wyborów na wójta. Kobieta zarzuca nieprawidłowości w czasie głosowania.

Gmina Nowa Wieś Lęborska. Mieszkanka poważyła wybory wójta
Gmina Nowa Wieś Lęborska. Mieszkanka poważyła wybory wójta
Źródło zdjęć: © East News | Marek M Berezowski/REPORTER

08.10.2021 20:51

W piątek 8 października Zdzisław Chojnacki został mianowany na wójta gminy Nowa Wieś Lęborska. W przedterminowych wyborach zagłosowało na niego 2026 mieszkańców. Krzysztof Pruszak, jego kontrkandydat, otrzymał 2013 głosów. Mimo teoretycznie jasnej sytuacji, wybory podważyła mieszkanka gminy. Kobieta twierdzi, że podczas wyborów doszło do manipulacji, natomiast do sądu zgłosiła wniosek o unieważnienie wyboru nowego wójta. Sprawę jako pierwszy nagłośnił portal "Lębork.Naszemiasto".

Gmina Nowa Wieś Lęborska. Mieszkanka podważyła wybory wójta

Mieszkanka gminy, która nie pogodziła się z wynikiem wyborów i złożyła protest do sądu zrobiła to w swoim imieniu. Podkreśla jednak, że jest to głos większej grupy mieszkańców gminy. W dokumencie dostarczonym do sądu znalazł się m.in. zarzut nagłego wzrostu zameldowań w gminie Nowa Wieś Lęborska. Kobieta podkreśla, że to niejedyne niedopatrzenie, natomiast uzasadnienie protestu liczy łącznie 49 stron.

Wybory wójta w gminie Nowa Wieś Lęborska

Jednym z uzasadnień protestu jest informacja, że tuż przed drugą turą wyborów doszło do zmian w spisie wyborców. Zdaniem autorki, miało przybyć 82 nowych mieszkańców gminy. Przemeldowania na chwilę przed głosowaniem oraz wąski margines zwycięstwa, mogły zaważyć o wyniku wyborów. W pierwszej turze uprawnionych do głosowania było 10314 osób, w drugiej już 10396. Finalnie Chojnacki wygrał tylko 13 głosami.

Autorka protestu wyborczego twierdzi, że konsultowała swój dokument z kancelarią adwokacką. Po analizie dowodów stwierdzono, że istnieje duża szansa na stwierdzenie nieważności wyborów.

Protest wyborczy w gminie Nowa Wieś Lęborska. "Rozstrzygnie sąd"

Ze względu na pandemię czas na złożenie protestu wyborczego został skrócony z 14 do 3 dni. Zdaniem autorki protestu, to również nie jest bez znaczenia. W razie pozytywnego rozpatrzenia przez sąd wójt, który złożył ślubowanie utraci stanowisko.

Krzysztof Pruszak oraz komitet wyborczy "Lepszy Samorząd" z którego startował, chociaż analizował różne aspekty głosowania, żadnych protestów nie składał.

Zdzisław Chojnacki, również podchodzi do sprawy ze spokojem. Wójt protest uważa za nieuzasadniony i czeka, aż rozstrzygnie go sąd.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
trójmiastosłupskgmina
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)