Mierzeja Wiślana: mieszkańcy oraz organizacje ekologiczne planują protest przeciwko wycince drzew pod przekop
Trwa intensywna wycinka drzew na Mierzei Wiślanej pod planowany przekop. Inwestycja ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich. Przeciwko wycince drzew jest część mieszkańców oraz organizacje ekologiczne. Planują zorganizować protest.
Mierzeja Wiślana. "Tempo prac sprawia wrażenie, że oglądamy film o końcu świata na przyspieszonych obrotach"
W piątek wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał zgodę na wycinkę drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Pracę na jej terenie ruszyły jeszcze tego samego dnia. Obszar wycinki drzew został wygrodzony. Obowiązuje całkowity zakaz wstępu, terenu pilnują strażnicy i policja.
- Tempo prac sprawia wrażenie, że oglądamy film o końcu świata na przyspieszonych obrotach. Co najmniej dwa harvestery pospiesznie wyżynały drzewa. Na miejscu są również ludzie z piłami ręcznymi. Podobno to tempo trzyma się bez przerwy (24h na dobę) od piątku (pis. oryg.) – czytamy na Facebook'u grupy aktywistów "Obóz dla Mierzei Wiślanej".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Mierzeja Wiślana: protest przeciwko wycince drzew pod przekop
Jak podaje Gazeta Wyborcza, szacuje się, że na terenie 25 ha padnie około 50 tys. drzew. Protest w sprawie wycinki na terenie Mierzei WIślanej wyraziła część okolicznych mieszkańców oraz organizacje ekologiczne. W poniedziałek na jednym z portali społecznościowych pojawił się apel w tej sprawie.
- W dniu dzisiejszym odbędzie się protest przeciw dewastacji lasu na planowanym przekopie mierzei w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana obszaru Natura 2000. Jeśli jesteś za ochroną unikatowej przyrody Mierzei Wiślanej przyjedź dziś o godz. 13.30 na miejsce zbiórki protestu pod pomnik budowniczych obozu Stutthof w m. Przebrno (GPS 54.358558, 19.340460) skąd zwartą grupą udamy się czynnie zaprotestować do miejsca wycinki lasu (pis. oryg.) – czytamy na Facebook'u.
Przekop Mierzei Wiślanej jest jedną ze sztandarowych inwestycji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Ma ona umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich — zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Kanał będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Jak informuje Gazeta Wyborcza, koszt przekopu Mierzei Wiślanej ma wynieść ok. 880 mln zł i w całości ma zostać pokryty z budżetu państwa.