Trwa ładowanie...

Krzysztof Wyszkowski odpowie za skandaliczne słowa? Pomorscy posłowie apelują o odwołanie go z funkcji doradcy wojewody pomorskiego

We wtorek pomorscy politycy złożyli w urzędzie wojewódzkim dokument wzywający do odwołania Krzysztofa Wyszkowskiego z funkcji doradcy wojewody pomorskiego. Jest to pokłosie wpisu na jednym z portali, w którym zestawił on Wandę Traczyk-Stawską, sanitariuszkę Powstania Warszawskiego, z nazistowskim zbrodniarzem wojennym.

Krzysztof Wyszkowski 
Krzysztof Wyszkowski Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d47fj7x
d47fj7x

Doradca wojewody pomorskiego i jednocześnie członek kolegium IPN Krzysztof Wyszkowski wywołał burzę swoim niedzielnym wpisem na Twitterze. Porównał w nim Wandę Traczyk-Stawską, sanitariuszkę Powstania Warszawskiego, do nazistowskiego zbrodniarza wojennego Oskara Dirlewangera odpowiedzialnego za śmierć od 60 do 120 tysięcy ludzi.

Konsekwencje bulwersującego wpisu na Twitterze

W związku ze skandalicznym wpisem pomorscy posłowie i senatorowie z KO zaapelowali do wojewody o odwołanie Wyszkowskiego z pełnionej funkcji.

Poseł Piotr Adamowicz zwrócił się dodatkowo do Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, o odwołanie autora wpisu z funkcji członka kolegium instytucji. Z podobnym apelem wystąpiło również Warszawskie Forum Samorządowe.

Zobacz też: Jacek Ozdoba o Bąkiewiczu i protestach po decyzji TK. "Żuleria polityczna"

Posłowie składają wniosek o odwołanie Wyszkowskiego

We wtorek przed południem posłowie KO Agnieszka Pomaska wraz z Piotrem Adamowiczem i Małgorzatą Chmiel zapowiedzieli złożenie do wojewody wniosku w imieniu posłów i senatorów o odwołanie Wyszkowskiego z pełnionej przez niego roli doradcy.

d47fj7x

- Jesteśmy tutaj w związku ze skandalicznym wpisem doradcy wojewody pomorskiego, który nie po raz pierwszy w sposób skandaliczny, w bardzo zły sposób reprezentuje urząd wojewody. Mamy także poczucie, że przynosi on wstyd Pomorzu. Chodzi o pana Krzysztofa Wyszkowskiego, który próbował obrazić powstańców warszawskich - którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Porównał ich do zbrodniarzy wojennych. To jest coś, co nie mieści się w głowie. I nie mieści się w głowie, że pan Krzysztof Wyszkowski nadal pełni funkcję doradcy wojewody. Wiedzą państwo, że jest również członkiem kolegium IPN i członkiem Prawa i Sprawiedliwości? - poinformowała posłanka Pomaska.

Wniosek o odwołanie z kolegium IPN

Poseł Adamowicz dodał, że złoży wniosek o odwołanie autora wpisu z kolegium IPN. Z podobną inicjatywą wystąpiło już Warszawskie Forum Samorządowe.

"Członek kolegium IPN powinien dbać o najwyższe standardy, a jego opinie powinny być zgodnę z prawdą historyczną. Nie ma naszej zgody na wypowiedzi, które uderzają w Powstańców" - czytamy w przesłanym przez WFS mediom apelu.

"Ta wypowiedź dyskwalifikuje Pana Wyszkowskiego z życia publicznego" - dodało WFS.

d47fj7x

Prezes IPN unika odpowiedzi

We wtorek prezes IPN Karol Nawrocki odsłaniał rondo im. Janusza Kurtyki w Krakowie. Zapytany przez dziennikarzy o Wyszkowskiego zbył temat, odsyłając do rzecznika prasowego instytucji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47fj7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47fj7x
Więcej tematów