RegionalneTrójmiastoKaszubi chcą być mniejszością narodową

Kaszubi chcą być mniejszością narodową

Kaszubi chcą zostać mniejszością etniczną. Pismo w tej sprawie skierowali do Sejmu. Nowy status pozwoliłby mieszkańcom Wybrzeża lepiej chronić ich kulturę. Projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach jest obecnie procedowany w parlamencie.

Kaszubi chcą być mniejszością narodową
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Tomasz Gdaniec

15.07.2015 | aktual.: 15.07.2015 14:38

- Wysokość środków przeznaczanych na projekty służące ochronie i rozwojowi jest obliczona na podstawie liczby użytkowników języka kaszubskiego, a nie ogólnej liczby Kaszubów, co jest niesłuszne i krzywdzące. Także prawo do dwujęzycznych nazw miejscowości i używania języka kaszubskiego w administracji jest realizowane bez dodatkowych wymogów wyłącznie w tych gminach, gdzie min. 20 proc. mieszkańców zadeklarowało posługiwanie się na co dzień językiem kaszubskim – mówi Mateusz Meyer, prezes stowarzyszenia „Kaszebsko Jednota”.

Najprawdopodobniej jednak Kaszubi będą musieli złożyć swój wniosek jeszcze raz - dokładnie zimą. Jesienią bowiem wygaśnie obecna kadencja parlamentu. Tym samym wszystkie nieuchwalone nowelizacje, projekty i wnioski trafią do kosza.

Inicjatywy tej nie popiera główna organizacja Kaszubów, czyli Zjednoczenie Kaszubsko-Pomorskie, gdyż uważa, że jest oderwana od rzeczywistości. Działacze wskazują też, że nie warto stwarzać precedensu, gdzie mieszkańcy będą musieli wybierać, czy czują się Polakami, czy Kaszubami.

- Jeżeli ktoś chce zabiegać o uznanie Kaszubów za mniejszość, powinien to zrobić po konsultacjach w całym środowisku. Zmiany są potrzebne, poczynając od niefortunnej, moim zdaniem, nazwy ustawy. Powinniśmy jednak mówić jednym głosem – mówi Teresa Hoppe z sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Na początku maja ruszyła inicjatywa, której celem jest uruchomienie kaszubksojęzycznej wersji Facebooka. To kolejne działania Kaszubów mające na celu podkreślenie ich odrębności etnicznej. Obecnie stronę „polubiło” ponad 5 tys. osób. Ślązacy potrzebowali trzy razy więcej głosów, aby uruchomić swoją wersję. Sam proces tłumaczenia terminów nie będzie skomplikowany. Użytkownicy przygotują propozycje regionalnych odpowiedników angielskich słów. Najlepsze z nich zostaną wybrane na drodze głosowania. W podobny sposób kilka lat temu przebiegało tłumaczenie z angielskiego na polski.

Szacuje się, że na świecie żyje 600 tys. Kaszubów, z czego 233 tys. w Polsce. Największe skupiska emigrantów znajdują się w Kanadzie, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Jednak tylko 45 proc. pomorskich Kaszubów używa w życiu codziennym swojego języka, dlatego według polskiego prawa język ten posiada wyłącznie status regionalny.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)