Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu? Nie jest źle
Tlenki azotu, węgla i ozonu to tylko niektóre ze związków, które zagrażają zdrowiu mieszkańców Wybrzeża. Jakość pomorskiego powietrza nie odbiega jednak od średniej w Polsce.
- Pyły pochodzą z pieców, palenisk i wszelkich urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi. Jego nadmierne ilości notowane są w obszarach tzw. niskiej emisji - w dzielnicach miast czy osiedlach, gdzie każde domostwo wyposażone jest w swój system grzewczy z niskim kominem. Urządzenia te często są przestarzałe a do tego zasilane paliwami złej jakości - informuje Jarosław Stańczyk z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Jak poważnym problemem na Pomorzu jest smog? Odpowiedź na to pytanie przynosi raport o stanie środowiska przygotowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Okazuje się, że w skali całego roku jest tylko jedno miasto przekraczające roczne normy stężenia pyłów zawieszonych - jest to oddalony od 50 km od Gdańska Starogard. Poza nim zaobserwowano sześć innych stanowisk pomiarowych, gdzie podwyższone stężenie pyłów utrzymywało się powyżej 35 dni. Zwiększoną zawartość odnotowano w Kościerzynie, Lęborku, Wejherowie oraz trzech punktach pomiarowych na obszarze Gdańska.
- Informację o przekroczeniach poziomów alarmowych lub informowania oraz ryzyka przekroczenia poziomów dopuszczalnych przekazywane jest do wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, który uruchamia procedury związane z działaniami krótkoterminowymi zmniejszającymi ryzyko uszczerbku zdrowia wśród mieszkańców dotkniętych przekroczeniami. Polegają one m.in. na bezzwłocznym powiadomieniu społeczeństwa i właściwych organów o konieczności podjęcia działań określonych w planie działań krótkoterminowych - dodaje Stańczyk.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .