Gdańsk zaprasza repatriantów
W przyszłym roku cztery, a nie jak do tej pory dwie, rodziny repatriantów ze wschodu będą mogły znaleźć w Gdańsku swój nowy dom.
26.08.2021 18:18
Przed czwartkową sesją Rady Miasta Gdańska prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z jedną z dwóch rodzin, które przyleciały w ostatnich tygodniach z Kazachstanu i znalazły w Gdańsku swój nowy dom.
Repatrianci z Kazachstanu
- Cieszę się bardzo, że kolejna rodzina dołącza do tych ponad 50, które od początku lat 90. przybyły do Gdańska i tworzą naszą lokalną społeczność. Ta uchwała zmieni sposób przyjmowania w Gdańsku repatriantów, czyli rodzin tych Polaków, którzy w czasach II Wojny Światowej czy jeszcze wcześniej podczas czystek sowieckich, zostali wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego. Repatrianci, to potomkowie tych osób, którzy w trudnych warunkach pielęgnowali polskość i liczyli na powrót do kraju. - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
Podczas czwartkowej sesji rady miasta, jednogłośnie głosami wszystkich radnych, przegłosowana została nowa uchwała dotycząca repatriantów. Jak czytamy w dokumencie, od przyszłego roku cztery rodziny, a nie jak do tej pory dwie, będą mogły znaleźć swój nowy dom właśnie w Gdańsku.
Zobacz też: Polityk PiS zadowolony z najnowszego sondażu. "Tusk zmobilizował nasz elektorat"
- Repatrianci to osoby, które na specjalnych zasadach wracają do ojczyzny i otrzymują od Państwa liczne wsparcie, a przez gdański samorząd od dzisiaj jeszcze większe niż dotychczas. Dotyczy to zwłaszcza kwestii startu, bo jak wiemy zorganizowanie mieszkania, jego wyposażenie, tłumaczenie dokumentów, transport po mieście czy znalezienie miejsca w żłobkach i przedszkolach może być ciężkie. W tym zakresie chcemy jeszcze bardziej pomagać tym rodzinom - powiedziała Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Pomoc repatriantom ze strony Gdańska
Każda z repatrianckich rodzin będzie mogła liczyć na wynajęcie mieszkania na czas nieoznaczony z zasobów własnych gminy. Miasto pomoże także w znalezieniu zatrudnienia na jego terenie oraz na jednorazową pomoc finansową na każdą osobę w rodzinie, która w tym roku wynosi 10 tys. zł.
Repatrianci liczyć mogą również na pomoc miasta w załatwianiu spraw urzędowych i administracyjnych związanych z osiedleniem się na terenie miasta. Każdemu dziecku zapewnione zostanie również miejsce w przedszkolu czy żłobku.
Miasto pokryje również koszty częściowego wyposażenia udostępnionego lokalu mieszkalnego, a w razie konieczności także związanych z czasowym zakwaterowaniem. Rodziny mogą liczyć na czasowe wsparcie finansowe ze strony miasta również w zakresie transportu oraz pokrycia kosztów tłumaczeń dokumentacji niezbędnej do uzyskania pełnych praw mieszkańca Gdańska.