Trwa ładowanie...

Gdańsk. Samorząd domaga się sprostowania od TVP1

Gdański samorząd wysłał pismo do Telewizji Publicznej. Domaga się sprostowanie stwierdzenia w materiale "Wiadomości". Podczas wydania padło zdanie, że "władze miasta otwarcie gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska". Miasto żąda też wpłaty 100 tys. zł na WOŚP.

Gdańsk. Samorząd domaga się sprostowania od TVP1Źródło: East News, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d3620iv
d3620iv

O wysłaniu przedprocesowego wezwania do sprostowania poinformował w czwartek rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel. Adresatem wniosku jest szef programu "Wiadomości" TVP1 Jarosław Olechowski.

W przekazanym komunikacie rzecznik prasowy Aleksander Dulkiewicz doprecyzował, że chodzi o materiał, który został wyemitowany 24 lipca. Dodał, że w przedprocesowym wezwaniu miasto żąda przeprosin opublikowanych w pierwszej minucie "Wiadomości" TVP1.

- Sugerowanie, że władze Gdańska w swojej polityce historycznej odwołują się do jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii w historii ludzkości jest jednym z najcięższych zarzutów, które można postawić w debacie publicznej - przekazał Stenzel. Rzecznik prasowy Aleksandy Dulkiewicz dodał, że w ciągu 7 dni od wezwania TVP1 ma przekazać 100 tys. złotych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza taka insynuacja w mediach. W połowie lipca tygodnik "Sieci" twiedził, że władze Gdańska chcą przyłączyć miasto do Republiki Federalnej Niemiec. Na okładce tygodnika umieszczono Pawła Adamowicza (zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska), Aleksandrę Dulkiewicz oraz Donalda Tuska. W tle widoczny był pomnik na Westerplatte oraz Poległych Stoczniowców wśród flag ze swastykami. Całą grafikę opatrzono tytułem "Czy Gdańsk chce do Niemiec?".

Kontrowersyjny materiał "Wiadomości"

W materialne flagowego dziennika informacyjnego TVP1 przytoczono informację o zabytkowym tramwaju "Ring" oznaczonym napisem "Danzig", który jeździ po gdańskich torowiskach. Opatrzono go komentarzem, który jednoznacznie wskazywał na to, że władze miasta "otwarci gloryfikują nazistowską kartę w historii Gdańska" oraz "władze miasta "przypisują Polakom współodpowiedzialność za wybuch Drugiej Wojny Światowej".

d3620iv

Tuż po publikacji materiału Stenzel rozesłał mediom komunikat, w którym przypominał, że ten model tramwaju używany był od 1930 do 1973 r. - Łatwo więc policzyć, że spędził na ulicach Gdańska zdecydowanie więcej czasu niż na ulicach "Wolnego Miasta" - stwierdził Stenzel.

Według gdańskiego rzecznika pojazd ma długą i niezwykle ciekawą historię. "Daleko idącą nadinterpretacją jest używanie przykładu tramwaju do wykazywania dzisiejszym władzom miasta celowego nawiązania do historii "Wolnego Miasta" i czynienie z tego tytułu zarzutu "niemieckości" - dodał Stenzel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3620iv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3620iv
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj