Gdańsk miastem budującym najwięcej mieszkań komunalnych w Polsce?
Gdański magistrat chce oddać w tym roku osiem budynków wielorodzinnych, łącznie 108 mieszkań. Miasto w ciągu czterech lat wybudowało ponad tysiąc mieszkań. W pozostałej części Polski jest dużo gorzej. 90 proc. mieszkań komunalnych kwalifikuje się według NIK do remontu.
13.08.2015 | aktual.: 13.08.2015 12:50
- Jeszcze w tym roku - oprócz czterech budynków wielorodzinnych przy Madalińskiego - planowane jest także oddanie do użytku inwestycji realizowanych przez spółki GTBS i TBS "Motława". Obecnie obie spółki z dofinansowaniem Miasta i Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego realizują 4 budynki, położone przy ul. Człuchowskiej i Kolorowej. Łącznie w budynkach tych do końca tego roku powstanie 108 mieszkań dla gdańskich rodzin - mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.
Na terenie inwestycji powstanie 70 miejsc postojowych dla rowerów, w tym jedno zadaszone miejsce do postoju 42 rowerów, jak również 101 miejsc parkingowych dla samochodów. Podczas prac budowlanych powstanie kompletny układ komunikacyjny - chodniki wraz z drogami komunikacyjnymi wewnątrz osiedla oraz drogą dojazdową od ul. Madalińskiego.
W tym roku samorządy przeżywają prawdziwy boom inwestycyjny. Do banków wpłynęło 76 wniosków o łącznej wartości ponad 65 mln zł. Pieniądze te mają ułatwić budowę prawie 1,2 tys. mieszkań dla najuboższych. Pieniądze zostaną rozdzielone w ramach rządowego programu dopłat do budownictwa socjalnego i komunalnego.
- Gdańsk jest, w skali kraju, absolutnym liderem w budowie nowych mieszkań komunalnych. Budową mieszkań komunalnych w naszym mieście zajmują się Towarzystwa Budownictwa Społecznego - GTBS i TBS Motława oraz spółka Gdańska Infrastruktura Społeczna. Nowe lokale mieszkalne pozyskujemy także m.in. w ramach programu „mieszkania za grunt". Od 2010 roku do chwili obecnej zasób mieszkań komunalnych powiększył się o 1035 nowych lokali. – mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.
Stan techniczny mieszkań komunalnych sprawdzała w tym roku Najwyższa Izba Kontroli. Z jej raportu wyłania się tragiczny obraz socjalnego mieszkalnictwa. 75 proc. wszystkich budynków komunalnych w gminach objętych kontrolą stanowiły obiekty oddane do użytku jeszcze przed 14 sierpnia 1961 r. Wiele z nich znajdowało się w złym stanie technicznym, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia, a nierzadko i życia ludzi. 90 proc. budynków w skali kraju kwalifikuje się do remontu. W ubiegłym roku na niezbędne naprawy zabrakło samorządom łącznie ponad miliard złotych. Najdramatyczniejsza sytuacja jest na Opolszczyźnie, gdzie w ciągu dwóch ostatnich lat wybudowano tylko sześć mieszkań komunalnych.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .