Trwa ładowanie...
djvo5b3

Gdańsk: bursztynowy ołtarz w kościele św. Brygidy

Ks. prałat Henryk Jankowski stara się u wojewody pomorskiego o zezwolenie na wydobywanie bursztynu na Żuławach Wiślanych na budowę bursztynowego ołtarza w kościele św. Brygidy w Gdańsku. W środę odbyło się w tej sprawie pierwsze spotkanie geologa województwa pomorskiego z przedstawicielem prałata Jankowskiego.

djvo5b3
djvo5b3

Reprezentujący księdza geolog Andrzej Matuszewski powiedział dziennikarzom, że najlepszym terenem do wydobycia bursztynu są Żuławy Wiślane od Gdańska po Piaski. Jego zdaniem, pozyskiwanie surowca do budowy ołtarza mogłoby nastąpić za 2-3 miesiące.

Zdaniem geologa, prałat Jankowski jest w stanie sfinansować proces wydobycia bursztynu. Liczy w tej mierze na pomoc środowiska bursztynników.

Geolog wojewódzki Kajetan Lipiński dodał, że głównym warunkiem do otrzymania koncesji na pozyskanie bursztynu jest zgoda właścicieli na dysponowanie terenem, gdzie będzie się odbywać wydobywanie surowca.

Rzeczniczka wojewody pomorskiego Anna Dyksińska zapewniła, że urząd wojewódzki nie będzie stawiał księdzu Jankowskiemu przeszkód w uzyskaniu certyfikatu na wydobywanie bursztynu. Realizacja projektu bursztynowego ołtarza będzie niewątpliwą atrakcją dla Gdańska - dodała.

djvo5b3

Inicjatorem budowy bursztynowego ołtarza jest proboszcz Bazyliki św. Brygidy ks. prałat Henryk Jankowski. Dzieło zaprojektowane przez gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego ma mieć 11 metrów wysokości i 7 m szerokości.

Konstrukcja ze srebra i stali ma być pokryta 2,5 tonami bursztynowych płytek. Trzeba będzie na to zużyć ok. 8 ton surowego jantaru. W centrum ołtarza znajdzie się wizerunek Matki Boskiej Świata Pracy. Dzieło wykonają gdańscy bursztynnicy. Ołtarz będzie gotowy prawdopodobnie w 2004 r.(miz)

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj