Trwa ładowanie...

Co z choinką po świętach? Drzewka wrócą do mieszkańców Kościerzyny w postaci ciepła

• Konkol: "Choinki wrócą do właścicieli w postaci ciepła"
• Zabranie odpadów zielonych należy do obowiązków miasta
• Choinki w polskich domach mogą stać nawet do lutego

Co z choinką po świętach? Drzewka wrócą do mieszkańców Kościerzyny w postaci ciepłaŹródło: Fotolia, fot: viteethumb
d1vesx2
d1vesx2

- Drzewko należy zostawić w miejscu składowania nieczystości stałych. Śmieci zostaną zabrane przez miejską spółkę "KOS-EKO". Zbiórka organizowana jest wspólnie z urzędem miejskim oraz administratorami osiedli mieszkaniowych i potrwa do końca stycznia. Choinki wrócą do właścicieli w postaci ciepła. W ubiegłym roku w ten sposób udało się nam zebrać sto drzewek. Teraz chcemy zebrać jeszcze więcej - mówi Wirtualnej Polsce Jacek Konkol, asystent burmistrza Miasta Kościerzyna.

Akcja "Zapal ponownie choinkę" jest prowadzona w Kościerzynie po raz piąty. Podobna akcja prowadzona jest od kilku lat w Warszawie. Każdego roku w ten sposób udaje się uratować przed zmarnowaniem ponad 100 ton biomasy, która wraca do mieszkańców w postaci ciepła w kaloryferach oraz kranie.

Jak długo drzewko bożonarodzeniowe może stać w domu? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tradycyjnie przyjmuje się bowiem trzy terminy - święto Trzech Króli, następująca po nim niedziela chrztu Jezusa w Jordanie lub 2 lutego - święto Ofiarowania. W praktyce jednak drzewko w domach pozostaje tak długo, jak nie zaczynają opadać z niego igły. Co mają zrobić mieszkańcy Trójmiasta, gdy już do tego dojdzie?

- Ponieważ choinka, to odpad zielony, wystarczy wystawić ją koło swojej wiaty śmietnikowej, zostanie stamtąd zabrana. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami o gospodarowaniu odpadami komunalnymi - zabranie wszystkich odpadów zielonych należy do obowiązków miasta. Posiadacze pieców lub kominków powinni pamiętać, iż nie poleca się spalania w nich drzew iglastych. W przeciwieństwie bowiem do drewna drzew liściastych, drewno drzew iglastych zawiera dużo żywic. Podczas spalania daje ono dużo tłustej sadzy powodującej szybkie zanieczyszczenie paleniska, szyby i komina - informuje Katarzyna Kaczmarek z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

W podobny sposób prowadzona jest zbiórka choinek w Sopocie. Gdynia w efekcie zmian w systemie odbioru śmieci postawiła na częstotliwość. Przez cały styczeń oraz luty drzewka będą odbierane raz na dwa tygodnie sprzed śmietników oraz posesji.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1vesx2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vesx2
Więcej tematów