RegionalneTrójmiastoBydgoszcz stanie się nowym centrum biznesowym Polski? Gdańsk na szarym końcu rankingu

Bydgoszcz stanie się nowym centrum biznesowym Polski? Gdańsk na szarym końcu rankingu

Bank Światowy przyjrzał się warunkom, które stwarza się dla biznesu w 18 stolicach województw. Pierwsze miejsca zajęły Bydgoszcz, Olsztyn i Białystok. Na szarym końcu znalazł się Gdańsk.

Bydgoszcz stanie się nowym centrum biznesowym Polski? Gdańsk na szarym końcu rankingu
Źródło zdjęć: © WP | Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Raport został przygotowany przez Bank Światowy na zlecenie ministerstwa infrastruktury oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Analizując warunki do prowadzenia działalności gospodarczej uwzględniono cztery kryteria - zakładanie spółki, uzyskiwanie pozwoleń na budowę, rejestrowanie przeniesienia własności nieruchomości oraz egzekwowanie umów.

- Bardzo liczymy na to, że prezentowane opracowanie wzmocni lokalnych decydentów i da im właściwe informacje potrzebne do budowania strategii oraz wymiany doświadczeń z innymi miastami i regionami, a w rezultacie przyczyni się do poprawy lokalnego otoczenia regulacyjnego biznesu w całym kraju – mówi Mamta Murthi, Dyrektor Regionalna Grupy Banku Światowego w Europie Środkowej i krajach bałtyckich.

Czas i koszty uzyskania sądowego nakazu zapłaty od dłużnika jest zróżnicowany. Najkrócej na spłatę długów czeka się w Olsztynie. Proces zajmuje 328 dni, a jego koszt jest równy 15,3% wartości przedmiotu sporu. Jest to wynik porównywalny z krajami Europy Zachodniej. Gdańsk pod względem tego kryterium zajął samodzielne, ostatnie miejsce. Wierzyciele czekają na spłatę zadłużenia nawet dwa razy dłużej – 715 dni. Co gorsza, procesy w Gdańsku oraz Warszawie toczą się dwa razy dłużej (500 dni) niż w stolicy Warmińsko-Mazurskiego (194 dni).

- Oczywiście sądy wciąż procedują w dość wolnym tempie, w dużej mierze z uwagi na braki kadrowe. W wielu sądach obłożenie sprawami jest ogromne, i wciąż rośnie, a etatów sędziowskich nie przybywa. Podobnie problemem są braki na stanowiskach asystentów sędziego, gdzie wysokie wymagania stawiane kandydatom nie idą w parze z proponowanym wynagrodzeniem. Nadal także wiele rozpraw jest odraczanych, ponieważ nie zdążyły do sądu wrócić tzw. zwrotki, potwierdzające doręczenie adresatowi zawiadomienia. Przewlekłość postępowań sądowych to problem systemowy, spowodowany wieloma czynnikami i tylko systemowo można próbować go rozwiązać - mówi Wirtualnej Polsce Tomasz Sadowski, prawnik i wiceprezes Fundacji TENEO.

Dużo lepiej wygląda zestawienie dotyczące czasu niezbędnego na założenie spółki. Najwięcej wniosków on-line o założenie spółki wpływa do poznańskich urzędników - prawie 50 proc. wszystkich podań. W siedemnastu pozostałych miastach korzysta się głównie z jednego okienka, co znacznie wydłuża czas procedowania dokumentów.

Dużo trudniejszym zadaniem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Każdy deweloper musi przejść w Gdańsku 22 różne procedury. Dla porównania w Berlinie jest ich tylko osiem. W Polsce najmniejsza liczba procedur budowlanych jest w Bydgoszczy, Rzeszowie i Warszawie – 19. Na ich spełnienie potrzeba od 143 dni w stolicy Kujawsko-Pomorskiego do 209 w Krakowie. W Gdańsku domykanie procedur trwa ponad pół roku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)