Trwa ładowanie...

Bydgoszcz stanie się nowym centrum biznesowym Polski? Gdańsk na szarym końcu rankingu

Bank Światowy przyjrzał się warunkom, które stwarza się dla biznesu w 18 stolicach województw. Pierwsze miejsca zajęły Bydgoszcz, Olsztyn i Białystok. Na szarym końcu znalazł się Gdańsk.

Bydgoszcz stanie się nowym centrum biznesowym Polski? Gdańsk na szarym końcu rankinguŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d15ibyx
d15ibyx

Raport został przygotowany przez Bank Światowy na zlecenie ministerstwa infrastruktury oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Analizując warunki do prowadzenia działalności gospodarczej uwzględniono cztery kryteria - zakładanie spółki, uzyskiwanie pozwoleń na budowę, rejestrowanie przeniesienia własności nieruchomości oraz egzekwowanie umów.

- Bardzo liczymy na to, że prezentowane opracowanie wzmocni lokalnych decydentów i da im właściwe informacje potrzebne do budowania strategii oraz wymiany doświadczeń z innymi miastami i regionami, a w rezultacie przyczyni się do poprawy lokalnego otoczenia regulacyjnego biznesu w całym kraju – mówi Mamta Murthi, Dyrektor Regionalna Grupy Banku Światowego w Europie Środkowej i krajach bałtyckich.

Czas i koszty uzyskania sądowego nakazu zapłaty od dłużnika jest zróżnicowany. Najkrócej na spłatę długów czeka się w Olsztynie. Proces zajmuje 328 dni, a jego koszt jest równy 15,3% wartości przedmiotu sporu. Jest to wynik porównywalny z krajami Europy Zachodniej. Gdańsk pod względem tego kryterium zajął samodzielne, ostatnie miejsce. Wierzyciele czekają na spłatę zadłużenia nawet dwa razy dłużej – 715 dni. Co gorsza, procesy w Gdańsku oraz Warszawie toczą się dwa razy dłużej (500 dni) niż w stolicy Warmińsko-Mazurskiego (194 dni).

- Oczywiście sądy wciąż procedują w dość wolnym tempie, w dużej mierze z uwagi na braki kadrowe. W wielu sądach obłożenie sprawami jest ogromne, i wciąż rośnie, a etatów sędziowskich nie przybywa. Podobnie problemem są braki na stanowiskach asystentów sędziego, gdzie wysokie wymagania stawiane kandydatom nie idą w parze z proponowanym wynagrodzeniem. Nadal także wiele rozpraw jest odraczanych, ponieważ nie zdążyły do sądu wrócić tzw. zwrotki, potwierdzające doręczenie adresatowi zawiadomienia. Przewlekłość postępowań sądowych to problem systemowy, spowodowany wieloma czynnikami i tylko systemowo można próbować go rozwiązać - mówi Wirtualnej Polsce Tomasz Sadowski, prawnik i wiceprezes Fundacji TENEO.

d15ibyx

Dużo lepiej wygląda zestawienie dotyczące czasu niezbędnego na założenie spółki. Najwięcej wniosków on-line o założenie spółki wpływa do poznańskich urzędników - prawie 50 proc. wszystkich podań. W siedemnastu pozostałych miastach korzysta się głównie z jednego okienka, co znacznie wydłuża czas procedowania dokumentów.

Dużo trudniejszym zadaniem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Każdy deweloper musi przejść w Gdańsku 22 różne procedury. Dla porównania w Berlinie jest ich tylko osiem. W Polsce najmniejsza liczba procedur budowlanych jest w Bydgoszczy, Rzeszowie i Warszawie – 19. Na ich spełnienie potrzeba od 143 dni w stolicy Kujawsko-Pomorskiego do 209 w Krakowie. W Gdańsku domykanie procedur trwa ponad pół roku.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d15ibyx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ibyx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj