Trójkąt Weimarski: Liban potrzebuje pomocy międzynarodowej
Sytuacja w Libanie była jednym z tematów
rozmów ministrów obrony państw Trójkąta Weimarskiego - Polski,
Francji i Niemiec, którzy spotkali się w Kopalni Soli
w Wieliczce. Jak poinformował szef polskiego MON Radosław
Sikorski, Francja i Niemcy poprą starania Polski o utworzenie w
Powidzu bazy NATO.
W spotkaniu uczestniczyli szef MON Radosław Sikorski, minister obrony Niemiec Franz Josef Jung oraz minister obrony Francji Michele Alliot-Marie.
Michel Alliot-Marie mówiła, że Francja - podobnie jak Niemcy i Polska są zaniepokojone rozwojem wypadków w Libanie, bo ludność cywilna pada jako pierwsza ofiarą tych działań i niszczona jest infrastruktura Libanu, w momencie, kiedy kończyły się prace nad jej odbudową.
Apelujemy o osiągnięcie porozumienia, które pozwoli na zainstalowanie w tym regionie międzynarodowych sił" - mówiła Alliot-Marie.
Minister obrony Francji podkreśliła, że siły międzynarodowe mogą zostać rozlokowane w tamtym regionie wyłącznie na mocy stosownego porozumienia, a ich misja "powinna zostać określona w sposób bardzo precyzyjny", zarówno jeśli chodzi o środki materialne jak i uprawnienia i kompetencje prawne.
W ocenie Alliot Marie w tej chwili "UNIFIL wydaje się w Libanie nieodzowny". Ale jak dodała, "na nic zdałoby się wprowadzenie do Libanu międzynarodowych oddziałów, które miałyby te same wady i te same słabości co UNIFIL".
Radosław Sikorski mówił, że sytuacja w Libanie jest niepokojąca, bo to zaledwie 150 km od Cypru czyli od granicy z UE, a są tam polscy żołnierze i obywatele.
Szef polskiego MON poinformował, że podczas rozmów w Wieliczce uzyskał zapewnienie, że Niemcy i Francja poprą starania Polski o utworzenie w Powidzu NATO-wskiej bazy systemu AGS (systemu zwiadu naziemnego), w której zatrudnionych byłoby około 3 tys. osób.
Decyzja Sojuszu o tym, czy system będzie budowany, z jakim harmonogramem i gdzie, ma zapaść jeszcze w tym roku. Jesteśmy na krótkiej liście kandydatów do bycia gospodarzem komponentu naziemnego czyli bazy przetwarzania danych- powiedział Sikorski. Dodał, że byłoby to również miejsce stacjonowania samolotów załogowych i bezzałogowych. Byłaby to najnowocześniejsza instalacja Sojuszu w naszym kraju i dlatego tak o nią zabiegam - dodał.
Podczas rozmów padł pomysł utworzenia Weimarskiej Grupy Bojowej, która mogła by być gotowa do użycia w roku 2013. Francja wstępnie zgodziła się być pierwszym krajem wiodącym tej grupy, ale dowództwo ma być rotacyjne.
Radosław Sikorski poinformował, że otrzymał propozycję, aby Polska zwiększyła swoje zaangażowanie w Eurokorpusie i aby wysoki rangą oficer Wojska Polskiego objął w nim stanowisko dowódcze.
Minister obrony Niemiec Franz Josef Jung powiedział, że w najbliższych dniach podczas wyborów w Kongo Polska Niemcy i Francji wspólnie wystawią najsilniejszy kontyngent.
Ministrowie podkreślali potrzebę rozwijania współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Kolejne spotkanie ministrów obrony ma się odbyć w Niemczech.
Trójkąt Weimarski powstał w 1991 roku z inicjatywy ministrówáspraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. Jego zadaniem było wsparcie polskich dążeń do integracji ze strukturami europejskimi; potem współpracę rozszerzono na inne dziedziny.