Tragiczny lot PS752 do Kijowa. Iran skazał 10 wojskowych za zestrzelenie samolotu
Sąd skazał 10 wojskowych irańskich sił zbrojnych za zestrzelenie ukraińskiego samolotu pasażerskiego w 2020 r. Podczas tragicznego lotu PS752 zginęło 176 osób. Krytycy twierdzą, że irański rząd próbował zatuszować sprawę.
Jak informuje agencja informacyjna Mizan, irański sąd skazał 10 członków sił zbrojnych odpowiedzialnych za tragiczną katastrofę samolotu PS752 lecącego z Teheranu do Ukrainy. Dziewięciu ze skazanych w niedzielę otrzymało wyroki od roku do trzech lat więzienia. Dowódca dostał najcięższą karę 10 lat więzienia za przeciwstawienie się rozkazom i zestrzelenie samolotu. Zobowiązany został również do wypłaty odszkodowania rodzinom 176 ofiar.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Snajper tylko na to czekał. Rosjanie nie wiedzieli, co się dzieje
"Biorąc pod uwagę zakres skutków i konsekwencji tego działania, główny oskarżony został skazany na maksymalny wymiar kary" – przekazała agencja Mizan.
Według sądu to pomyłka dowódcy. Według rodzin mataczenie w sprawie
Sąd uznał, że dowodzący działał mając "błędne wyobrażenie na temat celu, który dostrzegł na drodze powietrznej" oraz podjął decyzję "mając przekonanie, że cel był wrogi i zbliżał się".
Wyrok został skrytykowany przez Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Lotu PS752, które nie uznaje wyroku irańskiego sądu za prawomocny.
"Sąd ten nie ścigał dowódców i głównych sprawców tej zbrodni, przedstawił 10 oskarżonych funkcjonariuszy niższego szczebla z całkowitą niejasnością co do ich pochodzenia i tożsamości, odbywał posiedzenia niejawne, lekceważył rodziny, które uczestniczyły w rozprawach i ostatecznie wydał fikcyjne orzeczenie bez przeprowadzania pełnego, bezstronnego śledztwa" – napisano w oświadczeniu .
Katastrofa samolotu PS752 Ukraine International Airline
8 stycznia 2020 r. siły irańskie zestrzeliły samolot PS752 Ukraine International Airlines w drodze do Kijowa, niedługo po starcie z Teheranu. Na pokładzie było 176 osób. Wszyscy zginęli. Większość stanowili Irańczycy i Kanadyjczycy, w tym wielu z podwójnym obywatelstwem.
Ukraińscy przywódcy od początku oskarżali Teheran o ukrywanie prawdy w tej sprawie. Władze irańskie początkowo zaprzeczały zestrzeleniu samolotu, jednak musiały przyznać się do tego faktu, gdy ujawniono dowody sugerujące, że katastrofę spowodowało uderzenie rakiety. Iran ostatecznie przyznał, że jego wojsko "nieumyślnie" wystrzeliło pocisk w stronę ukraińskiego samolotu pasażerskiego z powodu "błędu ludzkiego".
Wielu krytyków nadal uważa, że Teheran próbował zatuszować sprawę i nie postawić winnych przed wymiarem sprawiedliwości. Ukraińskie linie lotnicze pozwały po katastrofie Iran, oczekując miliarda dolarów odszkodowania.