Trwa ładowanie...

Akcja ratunkowa w kopalni Rydułtowy. Tragiczna wiadomość

Nie żyje jeden z poszukiwanych górników z kopalni Rydułtowy, gdzie doszło w czwartek do wstrząsu. Drugi górnik wciąż jest poszukiwany - przekazał na konferencji prasowej prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek.

Akcja ratunkowa w kopalni Rydułtowy. Tragiczna wiadomośćAkcja ratunkowa w kopalni Rydułtowy. Tragiczna wiadomośćŹródło: PAP, fot: Micha� Meissner
d1kl3fo
d1kl3fo

Jak wcześniej informowaliśmy ratownicy poszukiwali dwóch górników, którzy zaginęli po porannym wstrząsie w kopalni Rydułtowy. Jednego z nich, jak podano na konferencji prasowej po godz. 15 udało się ratownikom zlokalizować. Nie mieli jednak z nim kontaktu wzrokowego, nie wiedzieli w jakim jest stanie,

Niestety, gdy ratownicy dotarli po kilku godzinach do mężczyzny, okazało się, że nie żyje. Tę tragiczną wiadomość przekazał wieczorem podczas konferencji prasowej prezes Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek.

- Mamy potwierdzony zgon jednego z naszych przyjaciół, jednego z naszych górników - powiedział prezes Pietraszek, który wyraził żal i złożył kondolencje bliskim zmarłego. Zapewnił, że rodzina zmarłego uzyska pomoc.

d1kl3fo

Górnik, który zginął, miał 41 lat, w górnictwie pracował 21 lat.

Nadal nie wiadomo, co dzieje się z drugim górnikiem. Ratownicy wciąż go poszukują.

Tragedia w kopalni

O godzinie 8:16 w KWK Rydułtowy, na poziomie 1200 metrów pod ziemią miał miejsce wysokoenergetyczny wstrząs. Był on odczuwalny nawet na powierzchni.

W rejonie wstrząsu było 78 górników. 76 ewakuowało się - samodzielnie, bądź przy pomocy ratowników. 17 z nich trafiło do szpitala, jeden jest w stanie ciężkim.

d1kl3fo

Pod ziemią wciąż pracuje 11 zastępów ratowniczych, nie tylko z kopalni Rydułtowy i ruchu Marcel, ale także z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, którzy poszukują ostatniego zaginionego górnika.

Akcja jest prowadzona w trudnych warunkach przy II stopniu zagrożenia tąpnięciami i IV kategorii zagrożenia metanowego. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak długo ta akcja jeszcze potrwa - mówił wcześniej Damian Borgieł, dyrektor biura produkcji i zagrożeń naturalnych w PGG.

Przeczytaj także:

d1kl3fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kl3fo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj