Tragedia w Kopenhadze. Policja przekazała informacje o podejrzanym

Liczba ofiar śmiertelnych niedzielnej strzelaniny w centrum handlowym Fields w Kopenhadze wzrosła do trzech, cztery osoby są w stanie ciężkim - poinformował w poniedziałek szef policji w tym mieście inspektor Soren Thomasse. Policja przekazała także więcej informacji na temat sprawcy.

Tragedia w Kopenhadze. Policja przekazała informacje o podejrzanym
Tragedia w Kopenhadze. Policja przekazała informacje o podejrzanym
Źródło zdjęć: © PAP | Mads Claus Rasmussen
Mateusz Czmiel

Jak dodał, na razie nic nie wskazuje na to, by chodziło o atak terrorystyczny.

Przypadkowe ofiary

Jak przekazał Thomasse, od strzałów z karabinu zginęli: 17-letnia Dunka, 17-letni Duńczyk i 47-letni obywatel Rosji mieszkający w Danii. Ciężko ranne są dwie duńskie obywatelki w wieku 40 i 19 lat, a także dwoje Szwedów: 50-letni mężczyzna oraz 16-letnia kobieta. - Lekko poszkodowanych jest również wiele innych osób wskutek ewakuacji, nie od kul - podkreślił.

Thomasse ocenił, że ofiary były przypadkowe. - Nic nie wskazuje na to, byśmy mieli do czynienia z aktem terroru. Wybór celów nie był motywowany płcią ani innymi względami - stwierdził. Motyw strzelaniny jest wciąż nieznany. Policja podtrzymała hipotezę, że sprawca działał w pojedynkę.

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Jak ujawniła policja, zatrzymany 22-letni rodowity Duńczyk, uważany przez policję za sprawcę strzelaniny, miał wcześniej problemy ze zdrowiem psychicznym. Podczas przesłuchania mężczyzna potwierdził, że był w centrum handlowym. - W chwili zatrzymania był uzbrojony w karabin oraz nóż. Niewykluczone, że miał też dostęp do pistoletu. Nie posiadał pozwolenia na broń - przekazał Thomasse.

Policja potwierdziła wcześniejsze doniesienia duńskich mediów o tym, że przed strzelaniną podejrzany opublikował materiały w internecie. Według duńskiej gazety "Jyllands-Posten" częścią śledztwa w sprawie strzelaniny są cztery filmy, opublikowane w serwisie YouTube, na których młody Duńczyk pozuje z karabinem oraz pistoletem. Materiał nie jest już dostępny w internecie. Z kolei duński tabloid "B.T." podał, że w mediach społecznościowych mężczyzna pisał: "kwetiapina (lek stosowany w psychiatrii - przyp. red.) nie działa"

Betonoza dusi polskie miasta. Nawet 40 st. Celsjusza na chodnikach

Źródło artykułu:PAP
daniakopenhagazamach

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (79)