Trwa ładowanie...

"Wstyd". Prigożyn znowu się pokazał. Zadziwiające słowa [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa wojna w Ukrainie. Środa to 511. dzień rosyjskiej inwazji. W sieci pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać lidera nieistniejącej już grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Według mediów - Prigożyn przemówił do kilku tysięcy bojowników podczas przeniesienia flagi z kwatery głównej w Molkinie do obozu wagnerowców w Osipowiczach. - Zostaniemy na Białorusi jakiś czas. Jestem pewien, że w tym czasie zrobimy z białoruskiej armii drugą armię na świecie. A jeśli to konieczne, staniemy w ich obronie - mówi Prigożyn. - Teraz to, co dzieje się na froncie to wstyd, w którym nie musimy brać udziału i musimy czekać na moment, kiedy będziemy mogli się pokazać - dodał. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Wstyd". Prigożyn znowu się pokazał. Zadziwiające słowa"Wstyd". Prigożyn znowu się pokazał. Zadziwiające słowaŹródło: Getty Images
d238ml5
d238ml5
Trwa łączenie
21:52, 19.07.2023

W części na temat spotkania w Białym Domu Watykan zaznaczył, że papieski wysłannik przekazał prezydentowi Joe Bidenowi list od papieża Franciszka i podkreślił, że odczuwa on "ból z powodu cierpienia wywołanego przez wojnę".

Trwające ponad godzinę spotkanie kardynała Zuppiego z amerykańskim prezydentem "przebiegło w klimacie wielkiej serdeczności i wzajemnego wysłuchania" - zaznaczono.

"Podczas rozmowy zapewniono o pełnej gotowości do wspierania inicjatyw na polu humanitarnym, zwłaszcza na rzecz dzieci i osób najsłabszych, zarówno by udzielić odpowiedzi na ten kryzys, jak i sprzyjać drodze do pokoju" - ogłosił Watykan.

W środę delegacja watykańska uczestniczyła w śniadaniu modlitewnym w Senacie, w trakcie którego kardynał Zuppi miał okazję poinformować uczestników o swoich spotkaniach podczas kolejnych etapów misji pokojowej. W jej ramach odwiedził w czerwcu Kijów i Moskwę. W czasie spotkania w Kongresie, dodał Watykan, wyrażono uznanie dla wysiłków Stolicy Apostolskiej i podkreślono, że na każdym spoczywa odpowiedzialność, by zaangażować się na rzecz pokoju.

21:39, 19.07.2023

Specjalny papieski wysłannik do spraw Ukrainy kardynał Matteo Zuppi podczas spotkania z prezydentem USA Joe Bidenem we wtorek w Białym Domu wręczył mu list od Franciszka - poinformował Watykan w komunikacie wydanym na zakończenie pobytu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch w Waszyngtonie. Treści listu nie ujawniono.

Stolica Apostolska poinformowała w oświadczeniu w środę, że w trakcie pobytu w Waszyngtonie kardynał Zuppi spotkał się z przewodniczącym Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych arcybiskupem Timothy Broglio, z którym rozmawiał o wojnie na Ukrainie i inicjatywach Watykanu na rzecz ofiar, a także pokoju.

Ponadto przewodniczący włoskiego Episkopatu spotkał się z członkami Komisji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przy rządzie USA, którym przedstawił "naturę i przebieg misji powierzonej przez papieża". Przedmiotem rozmowy było to, jak uczynić ją bardziej skuteczną - wyjaśniono w komunikacie.

21:28, 19.07.2023

Wojska rosyjskie przeprowadziły w nocy z wtorku na środę, po raz drugi z rzędu, atak na Odessę i obwód odeski. Jak poinformowała armia ukraińska, pociski uderzyły w terminal zbożowy i olejowy. Ataki zbiegły się z wycofaniem się Rosji z realizowania umowy zbożowej, gwarantującej bezpieczeństwo statkom ukraińskim transportującym zboże i produkty rolne, wypływającym m.in. z Odessy. 

TG
21:15, 19.07.2023

"Więc rosyjski terror dotyczy wszystkich. Każdy na świecie powinien być zainteresowany pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności za terror" - oznajmił. 

TG
20:56, 19.07.2023

60 tys. ton żywności zniszczonej w rosyjskim ataku na Odessę miało trafić do Chin - poinformował w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ten atak terrorystów dowodzi, że ich cel to nie tylko Ukraina i nie tylko życie naszych ludzi. W portach, które dzisiaj zostały zaatakowane, magazynowany jest ok. 1 mln ton żywności" - podkreślił Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.

Dodał, że w terminalu portowym, który został zniszczony w rosyjskim ataku w największym stopniu, magazynowanych było 60 tys. ton żywności, która miała być wysłana do Chin.

20:44, 19.07.2023

Stany Zjednoczone nie są gotowe do ogłoszenia żadnych środków wspierających ruch statków do ukraińskich portów po oświadczeniach rosyjskiego Ministerstwa Obrony - stwierdziła na konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

20:36, 19.07.2023

Przypomnijmy, że po zakończeniu umowy zbożowej rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że od 20 lipca będzie uznawać wszystkie statki wpływające na Morze Czarne jako potencjalnych przewoźników ładunków wojskowych. A statki obcych państw będą uważane za strony konfliktu. Nie wiadomo, co stanie się ze statkami już znajdującymi się na Ukrainie.

TG
20:28, 19.07.2023

MASH: Statki pływają pod banderami państw afrykańskich i azjatyckich. Trzy z nich jest zarejestrowanych w Liberii, dwa w Hong Kongu, dwa w Palau. Po jednym na Kajmanach, Belize i Panamie.

TG
20:21, 19.07.2023

MASH: Co najmniej 10 zagranicznych statków towarowych jest obecnie w portach w Mikołajowie i Odessie. Mają czas, by wydostać się stamtąd przed północą, inaczej Rosja może uznać ich za zamieszanych w konflikt zbrojny po stronie Ukrainy.

TG
20:11, 19.07.2023

Rosjanie ostrzelali wielopiętrowy budynek mieszkalny w Oczakowie w obwodzie mikołajowskim - informuje portal rbc.ua. Wskutek ataku ranni zostali cywile.

20:00, 19.07.2023

"Od września w rosyjskich szkołach średnich pojawi się nowy podręcznik do historii napisany przez otoczenie Putina. Trzeba przyznać, że zawarta w nim wersja historii jest dość zaskakująca. Dowiemy się z niego na przykład, że Zachód miał szykować się do zniszczenia Rosji, co zmusiło Putina do ogłoszenia “specjalnej operacji wojskowej”, czy o tym, jak agresja na Ukrainę zjednoczyła rosyjskie społeczeństwo" - informuje Biełsat TV na Twitterze.

"Jaki jest cel nowego podręcznika? 'Ukształtowanie w uczniach rosyjskiej tożsamości obywatelskiej i patriotyzmu'" - dodano.

19:53, 19.07.2023

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Estonii wskazało, że nie może całkowicie zaprzestać wydawania wiz Rosjanom. Szef resortu wyjaśnił, że wynika to m.in. z Konstytucji Estonii lub z ustawodawstwa unijnego - informuje tsn.ua. - W obecnej sytuacji nie jest to możliwe - powiedział.

19:48, 19.07.2023

Ze względu na użyty przy tej transzy tryb, polegający na pozyskiwaniu uzbrojenia od producentów i innych państw, czas dostaw niektórych jednostek sprzętu może być długi - dotyczy to przede wszystkim NASAMS. Wraz z nowym pakietem łączna wartość przekazanego i obiecanego przez USA sprzętu wojskowego dla Ukrainy wynosi 42,6 mld dolarów.

19:46, 19.07.2023

Na liście sprzętu, który USA zakupią dla ukraińskiej armii, są m.in. dodatkowe cztery systemy obrony powietrznej NASAMS (w dodatku do obiecanych dotąd ośmiu), amunicja artyleryjska kalibru 152 mm używana w działach produkcji rosyjskiej i sowieckiej, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne TOW, amunicja krążąca Phoenix Ghost i Switchblade, precyzyjne rakiety lotnicze, systemy przeciwdronowe, 175 pojazdów technicznych i sprzęt łączności. 

19:40, 19.07.2023

Pentagon ogłosił w środę nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 1,3 mld dolarów.  "Ten pakiet USAI pokazuje zaangażowanie USA, by sprostać pilnym potrzebom Ukrainy poprzez dostarczanie kluczowych zdolności w krótkim terminie i jednocześnie budować trwałe zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy do obrony swojego terytorium i odstraszania rosyjskiej agresji w średniej i długiej perspektywie" - napisano w komunikacie ministerstwa. 

19:36, 19.07.2023

Ukraina tworzy tymczasową trasę eksportu zboża przez Morze Czarne. Wiadomość przekazano w oficjalnym piśmie Kijowa do agencji żeglugowej ONZ  - donosi "The Guardian". Trasa będzie przebiegać przez wody terytorialne i wyłączną morską strefę ekonomiczną Rumunii. 

19:29, 19.07.2023

Władimir Putin nie pojedzie do RPA na szczyt krajów BRICS - ogłosił Kreml. - W RPA sądy nie są podporządkowane władzy i było realne zagrożenie, że zapadnie wyrok, że należy go aresztować - komentuje Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP.
 

19:19, 19.07.2023

Putin bredzi, że to Rosja przyczynia się do "globalnego bezpieczeństwa żywnościowego". - Twierdzenie, że Ukraina karmi głodnych całego świata to kłamstwo - uważa Putin.

19:16, 19.07.2023

Putin postawił warunki, dzięki którym wznowienie umowy zbożowej będzie możliwe. - Najważniejsze jest przywrócenie pierwotnego humanitarnego charakteru inicjatywy - zaznaczył dyktator. Wśród kolejnych Putin wymienił także "wycofanie rosyjskich zbóż i nawozów z sankcji, likwidację przeszkód dla rosyjskich banków, w tym ich podłączenie do SWIFT".

19:10, 19.07.2023

- Kraje zachodnie tylko zażądały od Rosji najpierw jednej rzeczy, potem drugiej, ale nie wniosły żadnego wkładu w utrzymanie umowy zbożowej - twierdzi rosyjski dyktator.

Putin uważa, że umowa pierwotnie miała na celu "zapewnienie światowego bezpieczeństwa, ale w rzeczywistości została wykorzystana do wzbogacenia amerykańskich i europejskich firm zajmujących się odsprzedażą zboża z Ukrainy". 

Putin twierdzi, że "niektóre kraje europejskie same zakazują importu ukraińskiego zboża na swoje terytoria", a o zerwanie umowy "oskarża się Rosję". - Rosyjskie straty w sektorze rolnym wyniosły 1,2 miliarda dolarów - powiedział Putin.

TG
19:00, 19.07.2023

Putin o umowie zbożowej: Rosja wykazała się cudami wytrzymałości i tolerancji, przedłużając umowę zbożową, ale nikt nie zamierzał wywiązywać się z żadnych zobowiązań i umów w sprawie umowy zbożowej, tylko ciągle czegoś żądali od Federacji Rosyjskiej.

18:45, 19.07.2023

USA przydzielają Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,3 miliarda dolarów - ogłasza Pentagon.

18:45, 19.07.2023

Trwa spotkanie Putina z członkami rządu. Dyktator skarcił szefa rosyjskiego Ministerstwa Transportu Savelyeva za to, że "wiele samolotów kupowano wcześniej na Zachodzie".

18:44, 19.07.2023

Obozrevatel: Na Krymie znowu coś wybucha. Tym razem w Sewastopolu. 

Licencjodawca
18:43, 19.07.2023

Niemiecki BILD: Na Morzu Czarnym płynie kilka statków w kierunku Ukrainy. Jednym z nich Alfa Star płynący pod banderą Kamerunu. Federacja Rosyjska od północy zamierza uznawać takie statki za cele wojskowe.

Licencjodawca
18:36, 19.07.2023

W momencie, gdy Putin odbierał raport ws. płonącego poligonu, rosyjskie kanały Telegramu poinformowały o eksplozji w Sewastopolu. 

18:33, 19.07.2023

Putin polecił, aby "w miarę możliwości pomóc mieszkańcom obszaru, w którym wybuchł pożar na Krymie".

Źródło: PAP, RBK-Ukraina, zn.ua, Ukraińska Pravda, Ukrinform, Shot, Tass

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d238ml5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d238ml5
Więcej tematów