Trwa ładowanie...

Nietypowe pytanie do Traczyk-Stawskej. Odpowiedź rozbraja

- Kiedy u nas był stan wojenny, to Niemcy pierwsi udzielili nam pomocy. (…) Nie wolno nas napuszczać na Niemców - apelowała Wanda Traczyk-Stawska podczas Campusu Polska Przyszłości. Uczestniczka Powstania Warszawskiego odpowiedziała też na nietypowe pytanie jednego z uczestników spotkania - o "babcię Jadzię".

Traczyk-Stawska: nie wolno nas napuszczać na Niemców Traczyk-Stawska: nie wolno nas napuszczać na Niemców Źródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d1yqkz6
d1yqkz6

W Olsztynie trwa druga edycja Campusu Polska Przyszłości, którego inicjatorem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W środę, ostatni dzień wydarzenia, odbyło się spotkanie z uczestniczkami Powstania Warszawskiego Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską.

- Związek Radziecki nigdy nie został rozliczony z tego, co zrobił w 1939 roku. Napadł na nas, choć była podpisana umowa o nieagresji. Zadał cios w plecy. Ale przede wszystkim nie został rozliczony z tego, co robił od wieków - z całej granicy zabierał wszystkich na Sybir. Rozstrzelał 20 tys. naszych oficerów - mówiła Traczyk-Stawska.

Jak podkreśliła, właśnie dlatego, że Zachód nie rozliczył Rosji za zbrodnie ZSRR, "teraz ma ona czelność napadać na Ukrainę". - To są skutki tego, że nie kazaliśmy im powiedzieć "przepraszam" - tłumaczyła uczestniczka Powstania Warszawskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

d1yqkz6

Zobacz też: Nie tylko Wanda Traczyk-Stawska. Kolejna osoba uderza w Czarnka: "to wielka porażka"

PiS straszy Polaków Niemcami? Apel Traczyk-Stawskiej

Wanda Traczyk-Stawska została też zapytana o relacje polsko-niemieckie. 1 września zaprezentowany ma zostać raport o stratach Polski podczas II wojny światowej. Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk przekazał, że ewentualne dalsze działania o charakterze dyplomatycznym czy politycznym będą zależeć od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

- Niemiecki prezydent klęczał na bruku przed Pomnik Bohaterów Getta. Niemcy, kiedy padło Powstanie Warszawskie, nie dlatego, że byli tacy szlachetni, tylko dlatego, że wiedzieli, że za chwilę to oni będą jeńcami wojennymi, nadali nam wszystkim jednakowe prawa - i chłopcom, i dziewczętom - powiedziała Traczyk-Stawska.

d1yqkz6

Zaznaczyła, że to właśnie Niemcy, kiedy w Polsce był stan wojenny, "pierwsi udzielili nam pomocy". - Kiedy widzieliśmy, jak stoją pod ambasadą niemiecką, żeby wyjechać z NRD do RFN, to kto im przyniósł gorącej herbaty? Kto zaprosił tych z NRD do swoich domów na spanie? Od tego czasu i Niemcy, i my widzimy siebie jako sąsiadów, którzy sobie razem pomagają. Nie wolno nas napuszczać na Niemców - przekonywała weteranka Powstania Warszawskiego.

Nietypowe pytanie na Campusie. Weteranki odpowiadają

W trakcie panelu głos zabrała też Anna Przedpełska-Trzeciakowska. Była żołnierka AK została zapytana, jak rozmawiać z "babcią Jadzią", czyli osobą w podeszłym wieku, która ma od nas zupełnie inne poglądy.

- Z babcią Jadzią najlepiej byłoby zrobić konfitury, bo by się siedziało, przebierało te owoce i gadało. Bo to musi wyjść z gadania. Przy konfiturach, czy łuskaniu grochu świetnie się dochodzi do porozumienia - wyjaśniła.

d1yqkz6

Jeszcze inaczej odpowiedziała Traczyk-Stawska. - Na kłopoty z babcią Jadzią powiem tak: babciu, czy ty mówisz codziennie pacierz? A tam jest napisane: "I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom".

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yqkz6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1yqkz6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj