placeholder_4kqce4

"Totalna dekomunizacja służb". PiS ma gotowy plan

Koniec karier tysięcy pracowników, ale także współpracowników SB i innych komunistycznych służb, którzy pracują wciąż w państwowych formacjach. Rząd PiS ma gotowy projekt, który zmusi ich do odejścia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wizerunki funkcjonariuszy, którzy nie przeszli weryfikacji w latach 90., IPN pokazywał na cyklu wystaw "Twarze bezpieki" w całej Polsce
Wizerunki funkcjonariuszy, którzy nie przeszli weryfikacji w latach 90., IPN pokazywał na cyklu wystaw "Twarze bezpieki" w całej Polsce (Agencja Gazeta, Fot: Małgorzata Kujawka)
placeholder_4kqce4

To kolejna odsłona dekomunizacji, jaką na przestrzeni lat przeprowadza ekipa związana z Jarosławem Kaczyńskim. Tym razem w walce z byłymi funkcjonariuszami aparatu PRL, którzy przetrwali w służbach, pomóc ma nowelizacja przepisów o ochronie informacji niejawnych.

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński zaprezentował już stałemu komitetowi Rady Ministrów projekt nowej ustawy. Dotyczy pracowników obecnych służb - podaje "Dziennika Gazeta Prawna".

Jeśli zmiany wejdą w życie, to poświadczenia bezpieczeństwa nie otrzymają osoby zatrudnione przed 1989 r. m.in. w Służbie Bezpieczeństwa, komunistycznym wywiadzie czy kontrwywiadzie wojskowym. Bez tych uprawnień ich praca w służbach nie będzie możliwa.

placeholder_4kqce4

Zobacz także: Burza wokół Stanisława Piotrowicza. Rzecznik rządu reaguje

Także współpracownicy służb

Co ważne, jak wyjaśnia "DGP", nowela objąć ma także osoby, które współpracowały z tymi instytucjami. To oznacza, że przepisy mogą zakończyć kariery zawodowe nawet kilkunastu tysięcy osób. Stąd plan przygotowany przez Kamińskiego nazwany został przez komentatorów "totalną dekomunizacją".

placeholder_4kqce4

Według ustaleń dziennika, PiS chce doprowadzić do wprowadzenia nowej ustawy jeszcze przed wyborami, na początku października.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
placeholder_4kqce4
placeholder_4kqce4