Trwa ładowanie...

Terlikowski nie odpuszcza "arcysołtysowi Głódziowi". Wzywa Watykan

Publicysta zajmujący się tematyką Kościoła Tomasz Terlikowski skomentował nową rolę arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia w życiu publicznym. Duchowny został sołtysem w swojej rodzinnej wsi Piaski. Zdaniem Terlikowskiego, głos w tej sprawie powinien zabrać Watykan.

Share
Sławoj Leszek Głódź Sławoj Leszek Głódź Źródło: East News
d2b72bc

Terlikowski opublikował w "Rzeczpospolitej" komentarz do sprawy objęcia przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia funkcji sołtysa we wsi Piaski. Publicysta podkreślił, że z punktu widzenia dekretu zakazującego mu przebywania i działalności na terenie archidiecezji gdańskiej, duchowny nie złamał prawa. Pod wątpliwość poddaje jednak sam fakt pełnienia funkcji sołtysa, bo w myśl prawa kanonicznego zajmowanie przez duchownych urzędów publicznych jest zakazane.

Watykan wypowie się ws. abpa Głódzia?

Terlikowski podkreśla jednak, że sprawa nie jest jednoznaczna, gdyż sołectwo nie ma osobowości prawnej. O sołtysie nie można więc powiedzieć, że jest funkcjonariuszem publicznym. "W największym skrócie może to oznaczać, że arcybiskup Głódź znalazł furtkę prawną, która pozwoli mu zajmować to stanowisko" - pisze publicysta.

Zdaniem Terlikowskiego, konieczna jest w tej sprawie oficjalna opinia Watykanu, bo w przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której pojawi się więcej emerytowanych biskupów-sołtysów.

d2b72bc

Ponadto Terlikowski podkreśla, że jedynie Watykan może nakazać Głódziowi ustąpienie z funkcji sołtysa, ponieważ Konferencja Episkopatu Polski nie sprawuje już nad nim zwierzchnictwa.

W ocenie publicysty, ważny jest jeszcze jeden aspekt sprawy. Jego zdaniem, Głódź zdaje się lekceważyć decyzje Watykanu i okazuje werdyktom Stolicy Apostolskiej kompletny brak szacunku. Terlikowski uważa, że choćby to zachowanie arcybiskupa powinno wywołać stanowczą reakcję władz Kościoła.

Wariant Delta w Europie. Wracają obostrzenia dla podróżujących. "Powinniśmy wprowadzić twarde reguły"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2b72bc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b72bc
d2b72bc
Więcej tematów