Trwa ładowanie...
d1vwwgm

To złe wieści dla PiS. Eurobarometr nie zostawia złudzeń

Eurosceptycyzm polityków partii Jarosława Kaczyńskiego nie oddaje raczej poglądów większości Polaków. Aż 71 proc. z nas uważa, że członkostwo w Unii Europejskiej jest dobrą rzeczą - wynika z najnowszego badania Eurobarometr.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To złe wieści dla PiS. Eurobarometr nie zostawia złudzeń
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
d1vwwgm

Tylko 5 proc. Polaków stwierdziło, że członkostwo jest czymś złym. 22 proc. rodaków uważa natomiast, że nie jest ani dobre ani złe.

Dane dla Polski, jeśli chodzi o sympatyków UE, są znacznie powyżej unijnej średniej, która wynosi 57 proc. Jednak w całej Wspólnocie rośnie poparcie dla Unii, a wzrost wyniósł 4 punkty procentowe w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem.

ZOBACZ TEŻ: Brexit. Co to oznacza dla Polaków?

Poparcie dla UE jest obecnie na podobnym poziomie, jak przed światowym kryzysem gospodarczym - w 2007 roku 58 proc. Europejczyków uważało, że UE jest dla nich korzystna.

d1vwwgm

PRZECZYTAJ TEŻ: Nasz kraj poza UE? Niemała część Polaków dopuszcza taki scenariusz

Tajani: bardzo zachęcające

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział, że wyniki badania są po raz pierwszy od początku globalnego kryzysu "bardzo zachęcające".

- Pokazują, że obywatele Europy oczekują, iż Unia będzie reagować wspólnie na obawy związane z ostatnimi międzynarodowymi wstrząsami, które sprawiły, że świat stał się bardziej niebezpiecznym miejscem. To od nas, przywódców politycznych, zależy, aby pokazać obywatelom UE, że mają rację. W tym celu musimy ich przekonać, przez codzienną pracę i nasze decyzje, że Unia może jednocześnie chronić i poprawiać ich codzienne życie - zaznaczył.

d1vwwgm

Razem czy osobno?

Według badania, 73 proc. unijnych respondentów uważa, że to Unia Europejska jako całość powinna reagować na takie zdarzenia jak niestabilność świata arabskiego, rosnące znaczenie Chin i Rosji czy Brexit.

Zdecydowana większość uważa także, że UE powinna robić więcej dla walki z terroryzmem (80 proc.), bezrobociem (78 proc.), ochrony środowiska (75 proc.) i walki z oszustwami podatkowymi (74 proc.).

Rosnąca liczba Europejczyków (43 proc.) ma także poczucie, że ich głos ma znaczenie na poziomie unijnym. Sześciu na dziesięciu uważa, że ich głos liczy się w ich kraju.

Z Brukseli Łukasz Osiński

d1vwwgm

Podziel się opinią

Share

d1vwwgm

d1vwwgm
Więcej tematów