Trwa ładowanie...

To z nimi ma w Polsce spotkać się Trump. Na liście brakuje dwóch nazwisk

Coraz bliżej do wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Pojawiają się informacje z kim ma spotkać się amerykański prezydent. Na liście nie ma nazwiska ani polskiej premier, ani prezesa PiS.

Share
To z nimi ma w Polsce spotkać się Trump. Na liście brakuje dwóch nazwisk
Źródło: PAP/EPA
d2od3u1

Donald Trump przyleci do Polski późnym wieczorem 5 lipca. Planowane jest jego osobiste spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Zaplanowane jest też wystąpienie publiczne dla Polaków na Placu Krasińskich.

Będą też rozmowy z przywódcami inicjatywy Trójmorza. Trump ma być gościem na spotkaniu przywódców tego projektu. Do inicjatywy Trójmorza należą, oprócz Polski, Chorwacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Słowenia, Czechy, Słowacja, Rumunia i Austria.

d2od3u1

Cały program wizyty będzie odbywać się 6 lipca, do wczesnych godzin popołudniowych. W tym czasie Trump ma spotkać się także z kilkoma ministrami w obecności prezydenta Dudy, który jest gospodarzem spotkania.

Portal RMF FM podał, kto znajduje się na wstępnej liście spotkań. Trump ma porozmawiać z szefem MON Antonim Macierewiczem, ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, a także z sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Według RMF FM, być może amerykański prezydent porozmawia także z ministrem rolnictwa Mariuszem Jurgielem i nową szefową kancelarii prezydenta - Haliną Szymańską.

Kogo brakuje?

Wśród rozmówców brakuje jednak dwóch nazwisk. Szefowej rządu i prezesa PiS. W ostatnich miesiącach pojawiały się informacje, że PiS bardzo zabiegał o spotkanie Kaczyńskiego z amerykańskim przywódcą. Wicemarszałek senatu Adam Bielan sugerował, że to właśnie dzięki prezesowi PiS Trump odwiedzi nasz kraj.

- Prezes odegrał odegrał dużą rolę w organizacji tej wizyty. Prezes zaczął starania o to podczas spotkania z Giulianim. Wtedy doszło do pierwszej rozmowy w tej sprawie. Giuliani bardzo pomógł w przekonaniu Trumpa do przyjazdu. Bo to była osobista decyzja prezydenta, żeby być w Polsce - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską.

PiS zaprzecza: spotkania Kaczyński-Trump nie będzie

Później Bielan podkreślał, że spotkanie Kaczyński-Trump nie było planowane. Kilkukrotnie komentował medialne doniesienia.

Do słów wicemarszałka Senatu dołączyła także rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: RMF FM, WP Wiadomości

d2od3u1

Podziel się opinią

Share
d2od3u1
d2od3u1
Więcej tematów