Trwa ładowanie...
d4l3g9u

To z nimi ma w Polsce spotkać się Trump. Na liście brakuje dwóch nazwisk

Coraz bliżej do wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Pojawiają się informacje z kim ma spotkać się amerykański prezydent. Na liście nie ma nazwiska ani polskiej premier, ani prezesa PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald Trump (PAP/EPA)
d4l3g9u

Donald Trump przyleci do Polski późnym wieczorem 5 lipca. Planowane jest jego osobiste spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Zaplanowane jest też wystąpienie publiczne dla Polaków na Placu Krasińskich.

Będą też rozmowy z przywódcami inicjatywy Trójmorza. Trump ma być gościem na spotkaniu przywódców tego projektu. Do inicjatywy Trójmorza należą, oprócz Polski, Chorwacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Bułgaria, Słowenia, Czechy, Słowacja, Rumunia i Austria.

Cały program wizyty będzie odbywać się 6 lipca, do wczesnych godzin popołudniowych. W tym czasie Trump ma spotkać się także z kilkoma ministrami w obecności prezydenta Dudy, który jest gospodarzem spotkania.

d4l3g9u

Portal RMF FM podał, kto znajduje się na wstępnej liście spotkań. Trump ma porozmawiać z szefem MON Antonim Macierewiczem, ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, wicepremierem Mateuszem Morawieckim, a także z sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Według RMF FM, być może amerykański prezydent porozmawia także z ministrem rolnictwa Mariuszem Jurgielem i nową szefową kancelarii prezydenta - Haliną Szymańską.

Kogo brakuje?

Wśród rozmówców brakuje jednak dwóch nazwisk. Szefowej rządu i prezesa PiS. W ostatnich miesiącach pojawiały się informacje, że PiS bardzo zabiegał o spotkanie Kaczyńskiego z amerykańskim przywódcą. Wicemarszałek senatu Adam Bielan sugerował, że to właśnie dzięki prezesowi PiS Trump odwiedzi nasz kraj.

- Prezes odegrał odegrał dużą rolę w organizacji tej wizyty. Prezes zaczął starania o to podczas spotkania z Giulianim. Wtedy doszło do pierwszej rozmowy w tej sprawie. Giuliani bardzo pomógł w przekonaniu Trumpa do przyjazdu. Bo to była osobista decyzja prezydenta, żeby być w Polsce - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską.

PiS zaprzecza: spotkania Kaczyński-Trump nie będzie

Później Bielan podkreślał, że spotkanie Kaczyński-Trump nie było planowane. Kilkukrotnie komentował medialne doniesienia.

Do słów wicemarszałka Senatu dołączyła także rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: RMF FM, WP Wiadomości

d4l3g9u

Podziel się opinią

Share
d4l3g9u
d4l3g9u
Więcej tematów