Polska"To wielkie zagrożenie". PiS chce referendum w tej sprawie

"To wielkie zagrożenie". PiS chce referendum w tej sprawie

Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie pakietu klimatycznego. To reakcja na pomysł Solidarnej Polski, która zapowiedziała zbieranie podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską w sprawie zawieszenie pakietu klimatycznego. PiS i Solidarna Polska zgadzają się, że zapisy pakietu klimatycznego stanowią zagrożenie dla naszej gospodarki i co za tym idzie dla standardu życia obywateli.

"To wielkie zagrożenie". PiS chce referendum w tej sprawie
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski

Od przyszłego roku mają spowodować wzrost cen energii od 80 do 100%. Konferencja Solidarnej Polski w sprawie referendum była zapowiadana jako ważne wydarzenie i wręcz "bomba", jednak zdaniem rzecznika PiS Adama Hofmana ładunek eksplodował w rękach twórców. Według Hofmana, Solidarna Polska, odwołując się do europejskiej opinii publicznej, potwierdza, że coś takiego w ogóle istnieje i że można budować superpaństwo. Zdaniem rzecznika, należy jednak odwołać się do polskiej opinii publicznej, wesprzeć w ten sposób premiera i odrzucić lub przynajmniej zawiesić na terenie Polski pakiet klimatyczny. Wniosek PiS ma być gotowy w przyszłym tygodniu.

Sejm może zarządzić referendum, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Projekt uchwały może złożyć grupa co najmniej 69 posłów.

Polityka klimatyczna UE

Głównym celem polityki klimatycznej UE jest przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu, poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i wsparcie budowy gospodarki niskoemisyjnej, opartej w dużym stopniu na poprawie efektywności energetycznej i rozwoju wykorzystania odnawialnych i innych niskoemisyjnych źródeł energii.

Pakiet ma wejść w życie w państwach UE w 2013 r. Zakłada 20%. redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20% oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20% - cele te mają być osiągnięte do roku 2020.

Polska ma prawo do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, które jednak stopniowo będą redukowane i od 2020 r. również polskie elektrownie będą musiały kupować wszystkie uprawnienia do emisji na aukcjach.

O negatywnych skutkach wdrożenia pakietu klimatyczno-energetycznego dla polskiej gospodarki od dłuższego czasu ostrzega m.in. Solidarność. Związek domaga się weryfikacji i renegocjacji tego pakietu. Z opracowań wykonanych przez ekspertów Solidarności wynika, że na skutek wdrożenia pakietu może dojść do skokowego wzrostu cen prądu i ciepła, a co za tym idzie - skokowego wzrostu kosztów utrzymania; polska gospodarka straci też kilkaset tysięcy miejsc pracy, głównie w tzw. branżach energochłonnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)