ŚwiatTo on zastąpi Dalajlamę XVI w polityce

To on zastąpi Dalajlamę XVI w polityce

Lobsang Sangay, 43-letni absolwent Uniwersytetu Harvarda specjalizujący się w prawie międzynarodowym, został wybrany na nowego premiera tybetańskiego rządu na uchodźstwie. Czeka go trudne zadanie przejęcia roli politycznej dalajlamy - pisze AFP.

To on zastąpi Dalajlamę XVI w polityce
Źródło zdjęć: © AFP | Raveendran

10 marca duchowy przywódca Tybetańczyków, Dalajlama XIV, zapowiedział, że zrezygnuje z politycznej roli w emigracyjnych władzach, powierzając swe uprawnienia w tym zakresie wybieralnemu przedstawicielowi. Sam duchowy przywódca Tybetańczyków skupi się na kwestiach religijnych.

Lobsang Sangay w wyborach pokonał dwóch konkurentów. Nowego premiera, czyli Kaon Tripę, wyłoniło około 85 tys. wyborców w 13 krajach. Poparło go 55% głosujących.

Inni kandydaci: Tenzing Tethong, były przedstawiciel Dalajlamy XIV w Nowym Jorku i Waszyngtonie, zdobył 37,4% głosów, a Tashi Wangdi, który przez lata kierował w sumie sześcioma różnymi resortami w tybetańskim rządzie na uchodźstwie, uzyskał zaledwie 6,4% głosów.

Przekazanie władzy politycznej premierowi - zmiana, która musi być jeszcze wpisana do konstytucji - zerwie z 300-letnią tradycją, zgodnie z którą dalajlama stał również na czele tybetańskich władz.

Obserwatorzy są zdania, że to przekazanie władzy przez dalajlamę, choć niezbędne, jest ryzykowne. Nie wiadomo bowiem, czy nowy premier będzie się cieszył takimi samymi wpływami - również za granicą - co Dalajlama XVI, by działać na rzecz Tybetu.

Centralny Rząd Tybetański - tybetański rząd na uchodźstwie z siedzibą w Dharamsali w Indiach, nie jest oficjalnie uznawany jako polityczna władza Tybetu, ani przez władze Chin, w których granicach Tybet się obecnie znajduje, ani przez żaden inny rząd na świecie. Rząd ten zajmuje się koordynacją pomocy udzielanej Tybetańczykom przez organizacje humanitarne na świecie. Za zgodą Indii pełni rolę samorządu dla ok. 120 tys. tybetańskich uchodźców zamieszkałych w Indiach, a także w innych krajach. Pełni także funkcję informacyjną, wspierając dalajlamę w jego dążeniach do wynegocjowania z rządem w Pekinie rzeczywistej autonomii dla Tybetu.

Premier rządu, tytułowany jako Kalon Kirpa, jest obecnie wybierany w wolnych, demokratycznych wyborach. W 2001 roku Tybetańczycy przeprowadzili pierwsze wybory, w których wygrał 62-letni mnich Lobsang Tenzin. Rolę głowy państwa tradycyjnie pełni XIV dalajlama, który zainicjował demokratyzację rządu. Wcześniej to on mianował premiera oraz ministrów.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)