Trwa ładowanie...
d2oqhlv

To on przekaże petycję papieżowi. Od dawna walczy z Rydzykiem. "Ten ksiądz działa na szkodę społeczeństwu"

Thomas Lukaszuk, kanadyjski polityk z polskimi korzeniami, to zapalony przeciwnik ojca Tadeusza Rydzyka. Właśnie on przekaże papieżowi Franciszkowi petycję dotyczącą ukrócenia politycznej działalności redemptorysty. - Jako polityk jest efektywny. Ale jako ksiądz szkodzi społeczeństwu - komentuje Lukaszuk w rozmowie z WP.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Thomas Lukaszuk dopilnuje, by petycja ws. o. Tadeusza Rydzyka dotarła do papieża
Thomas Lukaszuk dopilnuje, by petycja ws. o. Tadeusza Rydzyka dotarła do papieża (Flickr/East News, Fot: Karolina Misztal)
d2oqhlv

"Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji"- czytamy w petycji. Podpisało ją już ponad 100 tys. osób.

Ojciec Święty ma otrzymać pismo w wersji angielskiej oraz hiszpańskiej. Autorzy petycji pragną pozostać anonimowi i długo szukali pośrednika, który przekaże petycję papieżowi. Padło na Thomasa Lukaszuka, kanadyjskiego polityka pochodzącego z Gdyni, który dzięki dobrym relacjom z hierarchami kanadyjskiego Kościoła będzie w stanie dostarczyć pismo do Watykanu. Obiecał, że przekaże petycję w ciągu najbliższych kilku dni. Lukaszuk jest popularnym w Kanadzie politykiem - był m.in. wicepremierem kanadyjskiej prowincji Alberta.

d2oqhlv

CZYTAJ TEŻ: Walka na petycje o ojca Rydzyka. "Wierzymy, że papież tego nie zostawi"

"Podważa wartości chrześcijańskie"

- Naprawdę nie wiem, dlaczego organizatorzy petycji zwrócili się właśnie do mnie. Podejrzewam, że częściową przyczyną była moja publiczna opozycja do przyjazdów ks. Rydzyka do Kanady - komentuje Thomas Lukaszuk w rozmowie z Wirtualną Polską.

I faktycznie, Lukaszuk już od 2018 roku walczy z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Polityk stale obserwuje sytuację w Polsce i był zdegustowany, gdy okazało się, że Tadeusz Rydzyk ma odwiedzić Kanadę. W mediach społecznościowych nazwał go wtedy kontrowersyjnym księdzem, który jest znany jako homofob i antysemita. Chciał zakazu wjazdu do Kanady dla redemptorysty.

Zdaniem Lukaszuka, ojciec Rydzyk jako polityk albo "publicysta o obraźliwych poglądach", jest bardzo efektywny. - Lecz jako ksiądz, sądzę, że jego komentarze i działania podważają wartości chrześcijańskie i są szkodliwe i prowokujące dla społeczeństwa - ocenił Lukaszuk.

d2oqhlv

- Na nic się nie zgadzam bez zastanowienia, lecz w tym przypadku jestem przekonany, iż niektóre aktywności ks. Rydzyka wychodzą poza parametry jego mandatu misyjnego - mówi Lukaszuk Wirtualnej Polsce. Wytłumaczył, że twórcy petycji obawiali się, że ta złożona w polskiej kurii nie trafi w ręce papieża Franciszka. - Poprosili mnie zatem, abym ją złożył na ręce kanadyjskiej kurii z prośbą o przekazanie jej papieżowi. Po otrzymaniu petycji przekaże ją tutejszej kurii i nie mam wątpliwości, iż kuria ją przekaże papieżowi - dodał.

CZYTAJ TEŻ: Petycja uderzająca w Rydzyka trafi do papieża. "Oby służby watykańskie były tym razem czujne"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2oqhlv

Podziel się opinią

Share

d2oqhlv

d2oqhlv
Więcej tematów