Trwa ładowanie...
d37vyxt

Petycja ws. ojca Rydzyka trafi do papieża. Prawie 100 tys. podpisów

"Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji" - piszą autorzy apelu. Petycję papieżowi Franciszkowi ma przekazać kanadyjski polityk polskiego pochodzenia Thomas Lukaszuk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ojciec Tadeusz Rydzyk
Ojciec Tadeusz Rydzyk (East News, Fot: Karol Porwich)
d37vyxt

Zbiórka podpisów rozpoczęła się latem 2017 roku. Autorzy petycji, podpisani jako Adam N. i Witek M. zgromadzili ich dotąd 94 tys. "Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim. Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce" - czytamy w piśmie.

Autorzy petycji pragną pozostać anonimowi i długo szukali pośrednika, który przekaże petycję papieżowi. Padło na Thomasa Lukaszuka, który dzięki dobrym relacjom z hierarchami kanadyjskiego Kościoła będzie w stanie dostarczyć pismo do Watykanu. Obiecał, że przekaże petycję w ciągu najbliższych kilku dni. Lukaszuk jest popularnym w Kanadzie politykiem - był m.in. wicepremierem kanadyjskiej prowincji Alberta.

d37vyxt

Ojciec Święty ma otrzymać pismo w wersji angielskiej oraz hiszpańskiej. Autorzy petycji wyślą do papieża również list, w którym tłumaczą motywy swojego działania. "Wszystkie patologie związane z Rydzykiem opisane w naszej petycji nie tylko trwają ale uległy zaostrzeniu. Tadeusz Rydzyk jest doskonałym przykładem tego jak liczni przedstawiciele kleru katolickiego w Polsce robią z katolicyzmu dochodową parodię chrześcijaństwa, a Kościół udaje, że tego nie widzi" - napisali.

Zwracają również uwagę, że jak dotąd Watykan nie zrobił nic, by utemperować ojca Rydzyka. Toruńskiemu redemptoryście zarzucają "obraźliwy, rasistowski, ksenofobiczny i polityczny" charakter wypowiedzi. Zwracają również uwagę, że Departament Stanu oraz Rada Europy w swoich raportach uznały Radio Maryja za "najbardziej antysemickie medium w Europie". "Niech Rydzyk i reszta Kościoła Katolickiego w Polsce zajmie się religią a nie pieniędzmi i polityką. Skończ z mową nienawiści płynącą z ust polskiego kleru!" - apelują na zakończenie listu.

Źródło: Onet

d37vyxt

Zobacz także: Wałęsa o swoim następcy. Wskazuje polityka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37vyxt

Podziel się opinią

Share

d37vyxt

d37vyxt
Więcej tematów