To największa klęska Putina. Najgorsze już mu nic nie da
Ukraińcy chcą walczyć z reżimem Putina nawet jeśli ten użyłby taktycznej broni jądrowej w ich kraju - wynika z badań opublikowanych w ramach Monachijskiego Raportu Bezpieczeństwa. Takiego zdania było 89 proc. pytanych. To nie jedyna kwestia, przy której odpowiedzi miały charakter niemal kategoryczny.
13.02.2023 | aktual.: 13.02.2023 19:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Raport został opublikowany przez Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa. Respondenci odpowiadali na pytania pod koniec listopada.
Z wyników, co nie może dziwić, wyłania się skrajnie negatywny stosunek Ukraińców wobec Rosji. "Nawet wycofanie się Rosji z wcześniej okupowanych terytoriów byłoby nie do przyjęcia dla większości Ukraińców, gdyby nie obejmowało Krymu. Dlatego przedwczesne rozmowy pokojowe, o które nawołują szczególnie głośno w niektórych zachodnich stolicach, najprawdopodobniej spotkają się z ostrym oporem ze strony ukraińskiej ludności" - możemy przeczytać w corocznym raporcie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Ukraińcy chcą walczyć nawet w przypadku użycia broni jądrowej
Jeszcze bardziej kategorycznie wyglądają wyniki poszczególnych pytań. Zawieszenie broni z opcją powrotu wojsk rosyjskich na linię z 24 lutego 2022 r. poparło zaledwie 7 proc. ankietowanych, a zaledwie 1 proc. dopuszcza wstrzymanie działań wojennych przy zachowaniu obecnych zdobyczy terytorialnych Rosji.
Jak zauważa ukraiński Interfax, który także analizował wyniki, "w przeciwieństwie do niektórych zachodnich polityków, którzy zgłaszają obawy przed dalszą eskalacją militarną (...), Ukraińcy nie czują się zastraszeni groźbami ze strony Rosji. Bez względu na to, jak niszczycielskie byłoby użycie taktycznej broni nuklearnej przeciwko któremuś z miast lub na polu bitwy, zdecydowana większość Ukraińców – około 90 proc. – twierdzi, że i tak odmówiłaby poddania się" - zauważa agencja.
Jednocześnie aż 75 proc. badanych uważa, że Ukraina potrzebuje zachodnich gwarancji bezpieczeństwa. Dodatkowo aż 65 proc. respondentów uznało, że Kijów nie może czuć się bezpieczny bez NATO.
Źródło: Monachijski Raport Bezpieczeństwa, Interfax.com.ua