Trwa ładowanie...

"To mogłoby wyjaśnić obecność mgły w Smoleńsku"

Mec. Rafał Rogalski chce, by prokuratura sprawdziła, czy przed katastrofą
tupolewa w Smoleńsku Rosjanie mogli rozpylić w powietrzu hel - informuje tygodnik "Wprost". - To mogłoby wyjaśnić obecność mgły oraz szybkie opadanie samolotu - mówi pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. - To bez sensu - komentuje inny adwokat Aleksander Pociej.

"To mogłoby wyjaśnić obecność mgły w Smoleńsku"Źródło: AP
d3b0e1m
d3b0e1m

- Zamierzam rozszerzyć wniosek o ekshumację Przemysława Gosiewskiego o przeprowadzenie badań spektralnych. Chodzi o sprawdzenie, czy w ciałach, a zwłaszcza w płucach, pasażerów znajdują się ślady helu. Obecność tego pierwiastka, który przecież nie występuje w naturze, mogłaby wyjaśnić bardzo szybkie opadanie samolotu oraz wzmożenie mgły - powiedział "Wprost" Rogalski.

Mecenas pokreślił jednak, że nie podejrzewa zamachu, ale go nie wyklucza. - Każdą ewentualność należy sprawdzić. Skoro prokuratura zlecała badania chemiczno-radioaktywne a sami Rosjanie wykonywali badania toksykologiczno-chemiczne, to powinno się też sprawdzić obecność helu - uważa Rogalski.

Zdaniem innego pełnomocnika w smoleńskim śledztwie mecenasa Aleksandra Pocieja, sprawdzanie szybkości opadania samolotu tym sposobem jest "bez sensu". - Przecież z czarnych skrzynek i z nagrań z wieży jasno wynika, że tupolew obniżał się stopniowo. Piloci mieli świadomość tego, co dzieje się z maszyną. Jeśli zaś chodzi o wpływ helu na mgłę, to wolę się nie wypowiadać, bo nie mam na ten temat żadnej wiedzy - tłumaczy.

d3b0e1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b0e1m
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj