Nowa partia odkrywa karty. Podali kluczowe szczegóły

Magdalena Sroka i Michał Kołodziejczak przekazali w środę, jakie tematy będą kluczowe dla ich nowej partii. W Sejmie strony podpisały oficjalnie porozumienie ideowe. O tym, że między ugrupowaniami dojdzie do sojuszu pisaliśmy w Wirtualnej Polsce jako pierwsi.

Magdalena Sroka i Michał Kołodziejczak podpisali porozumienie ideowe.
Magdalena Sroka i Michał Kołodziejczak podpisali porozumienie ideowe.
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak
Dawid Siedzik

15.02.2023 | aktual.: 15.02.2023 13:38

O tym, że Porozumienie i AGROunia łączą siły i rejestrują nową partię, żeby pod wspólnym szyldem wystartować w jesiennych wyborach parlamentarnych, Wirtualna Polska poinformowała na początku lutego.

Ugrupowanie, którego nazwa ciągle utrzymywana jest w tajemnicy, ma dwoje liderów: Magdalenę Srokę i Michała Kołodziejczaka. To oni przedstawili szczegóły dotyczące "porozumienia ideowego", które zostało podpisane w środę w Sejmie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Siedem punktów porozumienia ideowego nowej partii

Strony przedstawiły siedem głównych obszarów, którymi wspólnie chcą się zająć, to: suwerenność Polski w trwałych sojuszach, dobrobyt zbudowany na pracy, sprawne instytucje pod nadzorem społecznym, silne kadry wobec wyzwań cywilizacyjnych, bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, uczciwy handel żywnością, polityka demograficzna oraz rządy prawa.

Liderzy nowej formacji w Sejmie wyjaśniali w szczegółach, co będzie dla nowej partii kluczowe.

- Polacy muszą w końcu odzyskać podmiotowość. To nie PiS, ale wszystkie Polki i wszyscy Polacy tworzą swoje państwo. Polska nie jest własnością rządu, ona należy do Polaków. Dziś nie wszyscy mogą mówić o wymarzonym kraju. Czy rządzący w sposób partnerski prowadzą politykę zagraniczną? Nie potrafią się porozumieć z UE. A to pieniądze na szpitale, dla przedsiębiorców, ludzi ciężko pracujących, dla rolników. I mówimy o środkach, które miały pomóc po pandemii, a co ze środkami strukturalnymi? - pytała oskarżająco Magdalena Sroka, dotychczasowa prezes Porozumienia.

- AgroUnia zawsze pokazywała, że możemy rozmawiać z każdym. Nie tylko z tym, kto jest taki sam. Zaczęliśmy rozmawiać i pokazaliśmy, że można działać skutecznie. Jesteśmy mistrzami porozumienia. Dziś pracujemy dla Polaków. Mamy partnera, który poznał cynizm rządzących, co to jest trudna praca parlamentarna - z tego będziemy korzystać. Polityka to skupianie mocy i my będziemy to robić - mówił w Sejmie lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (122)