ŚwiatTo już niemal pewne, na księżycu Jowisza jest woda

To już niemal pewne, na księżycu Jowisza jest woda

Naukowcy amerykańscy odkryli nowe dowody istnienia na księżycu Jowisza - Europie zbiorników wodnych pod grubą zewnętrzną skorupą lodową. Analizując zdjęcia powierzchni Europy wykonane przez międzyplanetarne sondy, doszli do przekonania, że zbiorniki wody mogą znajdować się znacznie bliżej powierzchni niż sądzono.

To już niemal pewne, na księżycu Jowisza jest woda
Źródło zdjęć: © AFP | NASA

W artykule opublikowanym w najnowszym numerze czasopisma "Nature", naukowcy wyrazili przypuszczenie, że liczne pęknięcia i zaklęśnięcia lodowej skorupy Europy spowodowane są przedostawaniem się w kierunku powierzchni wody o stosunkowo wysokiej temperaturze.

Oceniają oni, że niewielkie zbiorniki wodne mogą znajdować się już na głębokości ok. 3 km od powierzchni oraz, że dochodzi do intensywnej wymiany wody. Cieplejsza woda z głębin ochładza się i opada a na jej miejsce wypływa nowa.

Naukowcy od dawna przypuszczali, opierając się na modelach działania sił pola magnetycznego i analizie zdjęć, że pod skorupą lodową Europy, na głębokości ok. 10-30 km, znajduje się olbrzymi ocean. Jego głębokość może dochodzić do 160 km i - być może - istnieją w nim prymitywne formy życia.

Jednak przewiercenie się przez tak grubą warstwę lodu uznano za niewykonalne. Odkrycie zbiorników wodnych znacznie bliżej powierzchni stawia całą sprawę w nowym świetle.

Według obecnego stanu wiedzy, Europa - jeden z 64 satelitów Jowisza odkryta w 1610 r. przez włoskiego astronoma Galileusza - składa się z metalicznego jądra otoczonego warstwą skał i płynnym oceanem przykrytym grubym lodowym pancerzem.

Stany Zjednoczone i Europa zamierzają wysłać na "jowiszową" Europę kilka bezzałogowych statków badawczych pod koniec obecnej dekady, lub na początku lat 20.

Źródło artykułu:PAP
wodakosmosnasa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)