To dlatego opóźnił się wyjazd papieża do Brzegów
• Franciszek opuścił Pałac Arcybiskupów Krakowskich 30 minut później niż planowano
• RMF FM: wyjazd opóźnił się, gdyż papież spotkał się ze wszystkimi pracownikami kurii
Jak podaje RMF FM, Ojciec Święty udając się rano do Brzegów na mszę posłania kończącą Światowe Dni Młodzieży, opuścił pałac przy Franciszkańskiej z blisko półgodzinnym opóźnieniem.
Okazało się, że Franciszek przed wyjazdem spotkał się ze wszystkimi pracownikami kurii. Z informacji stacji wynika, że papież każdemu uścisnął dłoń, zamienił kilka słów i pobłogosławił.
Drogę do Brzegów papież pokonał samochodem. Towarzyszył mu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Kulminacyjna msza w Brzegach
Msza św. w Campusie Misericordiae zgromadziła - według organizatorów - 2,5 mln pielgrzymów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele najwyższych władz, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa i szef MSZ Witold Waszczykowski. Był też obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński
W liturgii wieńczącej Światowe Dni Młodzieży Ojciec Święty mówił do zebranych, by patrzyli na drugiego człowieka oczami Chrystusa, który "wykracza poza wady i widzi osobę; nie zatrzymuje się na złu z przeszłości, ale przewiduje dobro w przyszłości; nie godzi się na zamknięcia, ale poszukuje drogi jedności i komunii; nie zatrzymuje się na pozorach, ale patrzy na serce". Papież podkreślił, że dzięki takiej postawie możemy widzieć i przekazywać dobro, mając wpływ na rozwój innej ludzkości, nie czekając na oklaski, ale poszukując dobra dla niego samego. - Nie zatrzymujcie się na powierzchni rzeczy i nie ufajcie światowym liturgiom pozorów, „makijaży” duszy, aby wydawać się lepszymi - apelował.
Franciszek zachęcał też do podejmowania ryzyka i postawy zaangażowania, "aby życie nie było zamknięte w szufladzie". By przełamywać wstyd i oddawać Bogu wszystko, a zwłaszcza słabości, trudy i grzechy w spowiedzi. Zachęcał młodych, by poszli za Jezusem z "entuzjazmem serca".
Na zakończenie mszy posłania papież przekazał iskrę miłosierdzia młodym z sześciu kontynentów. Ogień umieszczono w lampionach, które symbolizują iskrę Bożego Miłosierdzia. Został on zapalony 26 lipca podczas rozpoczęcia Dni Młodzieży w Krakowie, w kaganku pod dużym Krzyżem Ognia Bożego Miłosierdzia.
Franciszek ogłosił również, że następne Światowe Dni Młodzieży - po dwóch na poziomie diecezjalnym - odbędą się w 2019 roku w Panamie.