Trwa ładowanie...
d4021t3

"To była trudna decyzja". Ważny polityk PiS odsłania kulisy odwołania Macierewicza

- Myślę, że jeszcze kilka, kilkanaście dni temu, gdy mieliśmy okazję rozmawiać, pan premier zakładał kontynuację współpracy z ministrem Macierewiczem - zdradził nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, poseł PiS Jacek Sasin. Wytłumaczył też, dlaczego doszło do zmiany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sasin przyznał, że istniały "duże różnice poglądów" między Macierewiczem a Dudą
Sasin przyznał, że istniały "duże różnice poglądów" między Macierewiczem a Dudą (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d4021t3

Przypomnijmy, zmiany w rządzie objęły kilka resortów. Najwięcej emocji wzbudziło jednak właśnie odwołanie ze stanowiska szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego miejsce zajął dotychczasowy minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

Do sprawy odniósł się Sasin w rozmowie z wPolityce.pl. - Każdy premier ma prawo dobierać sobie swoich współpracowników i mieć przekonanie, że to najlepszy zespół. Taka była ocena pana premiera - że zmiana była potrzebna - stwierdził.

Dopytywany, dlaczego do niej doszło, przyznał, że istniały "duże różnice poglądów" między Macierewiczem a prezydentem Andrzejem Dudą.

d4021t3

- Konstytucja określa wspólną rolę dla obu polityków i myślę, że oczekiwanie prezydenta odgrywało swoją rolę. Panu premierowi zależy na zgodnej współpracy wszystkich, którzy tworzą obóz dobrej zmiany - tłumaczył.

Sasin zaprzeczył jednak pogłoskom, jakoby to Duda "wymusił" dymisję. - Pan prezydent nie ma możliwości, by wymuszać cokolwiek. Mógł formułować pewne oczekiwania - choć nie chcę przez to powiedzieć, że formułował w tej sprawie. Moje odczucie jest takie, że z jednej strony pan premier chciał zbudować zespół, z którym najlepiej mu się będzie pracowało, a i zdanie pana prezydenta miało znaczenie. Trudno wyobrazić sobie, że program PiS może być skutecznie realizowany bez wsparcia przezydenta - podkreślił.

- Myślę, że jeszcze kilka, kilkanaście dni temu, gdy mieliśmy okazję rozmawiać, pan premier zakładał kontynuację współpracy z panem ministrem Macierewiczem. To była trudna decyzja, ale została podjęta - także dlatego, by program PiS mógł być skutecznie realizowany. Ale to nie oznacza negatywnej oceny pana ministra Macierewicza - kontynuował poseł. Wymienił przy tym największe, w jego ocenie, sukcesy ministra: powstanie WOT, działania w zakresie modernizacji armii, zmiany personalne.

Na pytanie, czy Jarosław Kaczyński i kierownictwo PiS dali zielone światło do tej zmiany, czy była to wyłącznie inicjatywa pana prezydenta czy premiera, Sasin odpowiedział: "Oczywiście, że nie. Ten rząd nie jest autorskim gabinetem Mateusza Morawieckiego, który podejmował decyzje w oderwaniu od zaplecza politycznego. Każda decyzja o zmianie lub decyzja o braku zmiany w rządzie była konsultowana i uzgodniona z kierownictwem PiS. Także ta dotycząca ministra Macierewicza".

d4021t3

Zobacz pożegnalne przemówienie ministra Macierewicza:

"Wymusił" dymisję?

Do pogłosek o "wymuszeniu" dymisji dotychczasowego szefa MON odniósł się wcześniej szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski. On również zapewnił, że zmiany były wypracowywane w trójkącie: prezydent, premier i prezes PiS.

d4021t3

Podziel się opinią

Share
d4021t3
d4021t3
Więcej tematów